Cross Country Polska
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Prawnik na Dakarze – rozmowa z Jackiem Bartoszkiem

Jacek Bartoszek jest doskonałym przykładem zawodnika, dla którego słynne hasło „never give up” („nigdy się nie poddawaj”) nie jest tylko pustym frazesem. Od dziecka interesował się motocyklami, ale na drodze w realizacji tej pasji stawało wiele przeszkód. W zeszłym roku był o krok od spełnienia swojego największego rajdowego marzenia – startu w Rajdzie Dakar, ale tuż przed nim uległ kontuzji, która uniemożliwiła mu podjęcie tego wyzwania. Czas na drugie podejście! Jacek właśnie szykuje się do startu w Dakarze 2021!

Jacek Bartoszek
Zawodnik DUUST Rally Team, urodzony w 1974r w Bychowie. Prawnik, z zamiłowania motocyklista

Jak zaczęła się Twoja przygoda z motocyklami?

Przygodę z motorami rozpocząłem dość szybko. W latach 80’ albo zbierałeś znaczki, albo gdzieś stała WSK i się do niej podkradałeś. To drugie było w moim przypadku. Później Tomek, mój brat, pożyczał mi MZ 250. Wszystko oczywiście bez prawa jazdy, więc jeździłem po polach.

To było w dzieciństwie, a co dalej? Przerwa?

Tak, pochłonęły mnie studia w prawnicze w Lublinie, budowanie własnej praktyki prawniczej w Warszawie. Przerwa ta trwała do mniej więcej 2005r., kiedy wróciłem do motocykla i był to trial motocyklowy. Przez kilka lat startowałem w Pucharze Polski, stając na podium w 2009r w Bytomiu. To były dobre czasy.

Potem przyszły trudniejsze chwile…

To prawda. W 2012 przeszedłem operacje serca, wstawiono mi  sztuczną zastawkę i protezę aorty. Wiesz, człowiek w takich chwilach mocno się zmienia. Dostając drugą szansę postanowiłem odważnie spełniać marzenia motocyklowe. W 2014 rozpocząłem treningi na żużlu pod okiem świetnego trenera, pana Mariana Wardzały w Lublinie. Zawsze o tym marzyłem! Speedway pozostał bliski mojemu sercu do dziś, do tej pory mam motor żużlowy i jeśli mam czas to staram się wjechać na tor. Choć raz w roku! 

Żużel to zupełnie inna dyscyplina. Jak to się stało, że wróciłeś trochę do korzeni?

Przyczynił się do tego Marek Dąbrowski, którego spotkałem w 2016 roku. To rozmowy z nim skłoniły mnie do udziału  w rajdzie Warszawskie Safari.

To miłość od pierwszego startu?

Tak! Od razu pokochałem tę dyscyplinę! W następnym roku, 2017, wystartowałem w całym cyklu zawodów o Puchar Polski i zająłem drugie miejsce. Rok później, w 2018, zająłem trzecie miejsce.

Do tego dorzuciłeś starty w Afryce.

Dla nas wszystkich Dakar jest marzeniem, bądźmy jednak szczerzy. Prawnik po dwóch sezonach rywalizacji (śmiech)… Wystartowałem jednak w Merzouga Rally Dakar Series w Maroko, zajmując miejsce w połowie stawki. W następnym roku (2019) pojechałem kolejny Merzouga Rally, poprawiając miejsce o ok. 25 pozycji. 

I to był ten impuls?

Tak, zrezygnowałem ze startów w Pucharze Polski na rzecz przygotowań do Rajdu Dakar 2020. Niestety po ostatnim  treningu w Emiratach Arabskich w grudniu 2019 okazało się, ze mam kontuzję kolana. Na kilka dni przed wyjazdem do Arabii Saudyjskiej lekarz powiedział mi, że nie mogę wystartować. Możesz sobie wyobrazić co czułem… 

I tak i nie, nigdy nie byłam o krok od startu, jednak nie raz o krok od realizacji marzeń. Ale oboje wiemy, że nie wolno się poddawać.

Oczywiście! Rok 2020 jest trudny, dla wielu z nas, postanowiłem go jednak wykorzystać. Przeszedłem  rehabilitację. Wystartowałem w Pucharze Polski w Rajdach Baja i udało mi się go wygrać. Cały czas prowadzę walkę z własnymi słabościami i organizmem, by moje kolano pozwoliło mi na spełnienie marzeń. 

Teraz wreszcie może się spełnić!

Przy ogromnym wsparciu Marka i Filipa Dąbrowskich przygotowuję się do startu w Rajdzie Dakar 2021. W zakresie sprzętu pomaga mi Emil Dąbrowski. W zakresie nauki nawigacji duże wsparcie dostaję od Jacka Czachora i Rafała Martona. Ci ludzie dają mi kopa i podpierają w trudnych momentach. Ale jest jedna osoba która jest moją największą motywacją i osobą, która daje mi najwięcej siły - moja córka Karolina, której chcę dedykować ten start.AM

Fot. DUUST Rally Team

Kalendarz

Error!
No 'MEC_MEC_widget' widget registered in this installation.

Facebook

This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts.
Click to show error
Error: Server configuration issue

Instagram

ParTnerzy

Rally and Race
© Cross Contry Polska