Cross Country Polska
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Pierwsze zagraniczne zwycięstwo - Kamena Rally Team w Polarisie wygrywa w Rumunii

Pierwszy zagraniczny start Polarisem i pierwsze zwycięstwo – Kamena Rally Team przywiózł z Rumunii swoje pierwsze w tym roku zagraniczne trofea, a przede wszystkim kolejne doświadczenia. W miniony weekend Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz ścigali się w rajdzie Cupa Calarasi, będącym rundą Mistrzostw Rumunii. Wygrali tę rozgrywkę zarówno w swojej klasie, jak i w generalce.

Po pierwszym polskim rajdowym sprawdzianie, przyszedł czas na przetestowanie nowej broni Kamena Rally Team, Polarisa RZR PRO XP, na zagranicznych trasach. Dość spontanicznie w kalendarzu startów zespołu pojawiła się Rumunia. Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz w zeszłym roku trzykrotnie brali udział w tamtejszych rajdach i polubili je do tego stopnia, że gdy tylko pojawiła się w tym roku możliwość wystartowania w rumuńskiej imprezie, nie wahali się i odpowiedzieli „tak” na zaproszenie organizatora. Było warto, bowiem w Rumunii Kamena Rally Team odniósł swoje pierwsze w tym roku zagraniczne zwycięstwo, a zarazem pierwsze zwycięstwo wywalczone nowym Polarisem.

Cupa Calarasi, co typowe dla rajdów rumuńskich, a nietypowe dla innych europejskich imprez, składał się z jednego mega-oesu, liczącego 333 km. Trasa rajdu przebiegała wzdłuż granicy rumuńsko-bułgarskiej, wiodąc doliną Dunaju, co oferowało zawodnikom otwarte przestrzenie i różnorodne nawierzchnie – twardą ziemię, trawiaste łąki, żwirownie i piaskownie, a nawet skałki. Co szczególnie cieszyło Tomasza Białkowskiego i Dariusza Baśkiewicza, to piękna, słoneczna pogoda i temperatury rzędu 25 stopni, co było miłą odmianą od kilku ostatnich polskich rajdów. W takich pięknych i sprzyjających okolicznościach załoga Kamena Rally Team pokonała około 50 załóg biorących udział w rajdzie, wygrywając w swojej klasie i generalce.

Naszymi głównymi rywalami byli Tsanko Tsankov i Zornitsa Todorowa z Bułgarii, którzy są naprawdę mocną załogą. Rywalizowaliśmy z nimi w sympatycznej atmosferze, a ostatecznie udało nam się bez problemu ich pokonać. Bardzo nas to zwycięstwo cieszy, bo to pierwsza wygrana naszym Polarisem. Byliśmy do tego rajdu dobrze przygotowani zarówno fizycznie, jak i technicznie. Ekipa Polarisa szybko i dobrze przygotowała pojazd, dzięki czemu nie sprawił on nam żadnych problemów na trasie. Ten ponad 300-kilometrowy oes był naprawdę solidnym testem dla nas i naszego auta, więc bardzo się cieszymy, że wszystko się dobrze sprawdziło, nie mieliśmy żadnych awarii ani innych przygód, czego skutkiem jest zwycięstwo – mówi Tomasz Białkowski.

Wygrywając Cupa Calarasi, drugi w tym roku i pierwszy zagraniczny rajd, załoga Kamena Rally Team pokazała już na początku sezonu bardzo dobre tempo. Dzięki temu z Rumunii wyjechali zadowoleni, także z tego, iż mieli okazję poznać nowe tereny. Do gustu przypadła im zarówno okolica, w jakiej rozgrywany był rajd, jak i panująca na nim atmosfera.

Rajdy w Rumunii są trochę bardziej kameralne niż w Polsce, bo Mistrzostwa Rumunii są stosunkowo nowe. Dzięki temu jednak atmosfera jest bardzo sympatyczna, a organizatorzy bardzo o to dbają. Przykładem może być bardzo fajna ceremonia zakończenia rajdu, z uroczystą kolacją w rumuńskim stylu, z pieczonym baranem. Co więcej, nas organizatorzy sami zapraszają na swoje rajdy, a to naprawdę bardzo miłe. Rajd Cupa Calarasi był bardzo dobrze zorganizowany także od strony sportowej. Roadbook był bardzo czytelny, dzięki czemu nie mieliśmy żadnych problemów nawigacyjnych. Bardzo też się tu dba o bezpieczeństwo – praktycznie na każdym skrzyżowaniu stoi radiowóz zabezpieczający trasę, dużo jest też stref z ograniczeniem prędkości, za przekroczenie których są bardzo wysokie kary, przez które można bardzo łatwo przegrać rajd. To wszystko sprawia, że udział w rumuńskich imprezach jest prawdziwą przyjemnością – ocena Dariusz Baśkiewicz.

Zawodnicy Kamena Rally Team nie poprzestają jednak na tym wyjeździe i już grzeją silniki, by wyruszyć na kolejny rajd. Tym razem ich celem będą Węgry, gdzie w dniach 7-8 maja Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz wystartują w rajdzie Riverside Baja. Jak przyznają, bardzo im brakowało zagranicznych rajdów, teraz więc z przyjemnością nadrabiają te zaległości.


Mat. pras. Kamena Rally Team

Kalendarz

Error!
No 'MEC_MEC_widget' widget registered in this installation.

Facebook

This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts.
Click to show error
Error: Server configuration issue

Instagram

ParTnerzy

Rally and Race
© Cross Contry Polska