Cross Country Polska
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Kamena Rally Team Wicemistrzem Strefy Europy Centralnej!

Sezon 2020 zakończony, czas na podsumowania i nagrody. Dla Kamena Rally Team ten nietypowy sezon był kolejnym udanym, bowiem znów zakończyli go z tytułami. Ponownie Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz zostali Wicemistrzami Strefy Europy Centralnej FIA-CEZ obronili tytuł Mistrza Węgier oraz zostali Wicemistrzami Polski.

Mijający rok na rajdowych trasach był dla Kamena Rally Team najdziwniejszym sezonem w karierze. Praktycznie cały kalendarz, jaki Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz rozpisali sobie na 2020 rok, się posypał, a kolejne starty były ustalane na bieżąco z powodu odwoływanych czy przekładanych nawet tuż przed startem rajdów. Cała otoczka związana z pandemią koronawirusa spowodowała, że nawet zapisując się na rajd, nie wiedzieli, czy będą mieli okazję w nim faktycznie wystartować, czy nie będzie on odwołany. Taki los spotkał wiele rajdów, w tym także tych z „górnej półki”, zaliczanych do Pucharu Świata, jak Baja Aragon, Italian Baja czy Hungarian Baja, które Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz wygrywali w 2019 roku. To samo zresztą miało miejsce w przypadku zawodów rangi Mistrzostw Strefy Europy Centralnej, Mistrzostw Polski czy Mistrzostw Węgier , zaś w FIA-CEZ udało się przeprowadzić tylko 3 rajdy. We wszystkich trzech wystartowała załoga Kamena Rally Team, a Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz ostatecznie w tych okrojonych rozgrywkach wywalczyli sobie tytuły Wicemistrzów Strefy Europy Centralnej.

Pierwszym rajdem, jaki udało się rozegrać w pandemicznych warunkach, była lipcowa Baja Szczecinek, która otworzyła ten spóźniony sezon. Na poligonach w Czarnem i Okonku zawodnicy, w tym oczywiście załoga Kamena Rally Team,  walczyli o pierwsze w tym roku punkty Mistrzostw CEZ, Mistrzostw Polski i, jak się okazało, pierwsze i jedyne punkty Mistrzostw Węgier (z zaplanowanych 7 rund odbyła się tylko ta jedna). To pierwsza taka sytuacja, kiedy runda Mistrzostw Węgier była rozgrywana w Polsce, zatem tu Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz mieli okazję pokazać węgierskim kolegom, jak się u nas jeździ. Wygrali tę rundę, ale z racji tego, że pozostałe się nie odbyły, pozostał im zeszłoroczny tytuł Mistrzów Węgier. Z kolei w klasyfikacji CEZ i RMPST przebita opona zrzuciła ich na 2 miejsce. Ten rajd jednak Kamena Rally Team bardzo dobrze wspomina ze względu na dobrą obsadę i świetną organizację, ale także to, że pojawili się na plakatach promujących rajd, co było dla nich bardzo miłym akcentem.

Rozgrywana na początku września Baja Poland była kolejnym rajdem w kalendarzu Mistrzostw CEZ i Polski. Tutaj Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz ponownie mogli liczyć na walkę w międzynarodowym towarzystwie, gdyż ten rajd tradycyjnie był też rundą Pucharu Świata. Największy poligon w Europie – Poligon Drawski – przyciągnął wielu znakomitych zawodników, którzy spragnieni byli ścigania. Już na prologu załoga Kamena Rally Team pokazała, że jest w stanie rywalizować z tą światową czołówką zawodników, bowiem ulegli tylko Nasserowi Al-Attiyah, który ma na swoim koncie m.in. 3 zwycięstwa w Rajdzie Dakar. Wszystko układało się po ich myśli, jechali dobrym tempem, aż do momentu, gdy załamanie pogody sprawiło, że poligon był niemal całkowicie zalany, a te warunki przekreśliły ich szansę na zwycięstwo. Wszechobecne błoto na tyle skutecznie zakleiło chłodnicę w ich CanAmie Maverick, że dalsza jazda była praktycznie niemożliwa. Mechanikom udało się ją oczyścić, dzięki czemu Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz mogli ostatniego dnia rajdu powalczyć o zwycięstwa oesowe, wygrywając nawet z zawodnikami Pucharu Świata, jednak o dobrym wyniku w rajdzie nie było już mowy.

W październiku odbył się ostatni rajd zaliczany do Mistrzostw CEZ i Polski. Zawodnicy ponownie stawili się na Poligonie Drawskim, gdzie rozegrana została Baja Drawsko. Tym razem warunki były nieco lepsze niż na Baja Poland, a problemy mniej poważne, dzięki czemu załoga Kamena Rally Team zajęła 2 miejsce. Sumarycznie te 3 rundy dały im również 2 miejsce w Mistrzostwach Strefy Europy Centralnej.

Kamena Rally Team nie poprzestał jednak tylko na tych 3 rajdach.

- W 2019 roku wystartowaliśmy w 17 rajdach, więc 3 rajdy to dla nas zdecydowanie za mało. Musieliśmy sobie znaleźć coś jeszcze. Do tych 3 rozgrywek w ramach FIA-CEZ i RMPST dorzuciliśmy kolejne 3 – w Mistrzostwach Rumunii. Co roku szukamy nowych imprez, nowych tras, nowych kierunków, a poza tym mieliśmy ogromny niedosyt ścigania. Myśleliśmy między innymi o Grecji, ale rajd, który nas interesował, też został odwołany. Na naszej mapie pojawiła się więc Rumunia, do której zaprosił nas Mistrz Europy, Mirek Zapletal, który mówił nam wiele dobrego o tamtejszych rajdach. Pierwszy raz pojechaliśmy tam w sierpniu, łącząc udział w rajdzie z wakacjami. Bardzo nam się spodobało, więc postanowiliśmy wrócić. Ten powrót był o tyle ciekawy, że mieliśmy tu okazję przejechać najdłuższy oes w naszej karierze. Do tej pory takim był 350-kilometrowy oes rajdu Baja Portalegre 500, a w Baja Romania 400 pokonaliśmy aż 400 km! Zwycięstwo na tym oesie to była taka wisienka na torcie tego nietypowego sezonu – opowiada Tomasz Białkowski.

Co istotne, Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz podczas tych 6 rajdów nie mieli większych problemów ze swoim Maverickiem, poza zaklejoną błotem chłodnicą na Baja Poland, ale i tę usterkę mechanikom z PrzemPol udało się szybko usunąć.

- Bez serwisu nie wystartowalibyśmy w żadnym rajdzie. Chłopaki z PrzemPolu są zawsze z nami – przed rajdem, na rajdzie, po rajdzie. Cały czas dbają o to, by nie zaskoczyła nas żadna awaria i robią to skutecznie. Znają nasz pojazd doskonale, znają też nasze oczekiwania. Są niezbędni w naszym zespole, a my mamy do nich stuprocentowe zaufanie. Bardzo im za tę współpracę dziękujemy. Podziękowania składamy także naszym kibicom, których grono cały czas się powiększa. Widzimy ich na oesach, odwiedzają nas także w naszej strefie serwisowej na każdym rajdzie, a my ciągle czujemy ich wsparcie. Dopingują nas przez cały rok, są z nami w lepszych i gorszych momentach, na dobre i na złe. To także kibice motywują nas do przekraczania kolejnych granic – i tych między krajami, które odwiedzamy, jak również tych fizycznych i psychicznych. To jest bezcenne! – mówi Dariusz Baśkiewicz.

Kamena Rally Team zimową przerwę w rajdach przeznaczy na regenerację i przygotowanie do kolejnego sezonu. Mają nadzieję, że rok 2021 będzie bardziej udany pod względem możliwości startów, bowiem Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz planują powrót na światowe trasy i walkę o kolejne tytuły. Póki co, cieszą się z wywalczonych w tym dziwnym, pandemicznym sezonie tytułów Wicemistrzów Strefy Europy Centralnej i Wicemistrzów Polski.
Mat. pras. Kamena Rally Team

Kalendarz

Error!
No 'MEC_MEC_widget' widget registered in this installation.

Facebook

This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts.
Click to show error
Error: Server configuration issue

Instagram

ParTnerzy

Rally and Race
© Cross Contry Polska