Cross Country Polska
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

I się zaczęło…

Baja Russia Northern Forest otworzyła rozgrywki Pucharu Świata FIA w Rajdach Baja. Vladimir Vasiliev i Vitaliy Yevtyekhov zostali pierwszymi liderami cyklu. Niebawem rusza także Puchar Świata FIA w Rajdach Cross-Country.

W okolicach Sankt Petersburga rozegrana została pierwsza runda tegorocznego Pucharu Świata FIA w Rajdach Baja – rosyjska Baja Russia Northern Forest. Na starcie stanęły 23 załogi walczące o pierwsze w tym roku pucharowe punkty, a kolejnych 16 załóg zgłosiło się do rajdu wyłącznie w klasyfikacji Mistrzostw Rosji. W tym roku zabrakło w Rosji Polaków, a główną siłę stanowili oczywiście Rosjanie, ale pojawili się tu także zawodnicy z Finlandii, Portugalii, Hiszpanii, Turkmenistanu, a nawet Brazylii.

Faworytami byli oczywiście Rosjanie, a szczególnie Vladimir Vasiliev, jadący tu BMW X3 w towarzystwie Vitaliya Yevtyekhova. Vasiliev to rosyjski „towar eksportowy”, mający na swoim koncie zwycięstwo w Pucharze Świata z 2014. Jego domowa runda Pucharu Świata nie była w ostatnich latach dla niego łaskawa, bowiem po raz ostatni wygrał tu w 2013. Jego głównym rywalem był zeszłoroczny zwycięzca tego rajdu, Fin Tapio Lauronen w Mitsubishi Pajero, jadący tym razem z Lassi Turunenem. Kandydatami do podium byli także stali bywalcy Baja Russia, Andrey i Vladimir Novokov, standardowo w G-Force BARS, a także jadący bliźniaczym autem Andrey Rudskoy i Evgenii Zagorodniuk. Chrapkę na podium mieli także Denis Krotov i Dmytro Tsyro w BMW X3.
Zawodnicy mieli do pokonania w sumie 5 oesów. Rajd rozpoczął widowiskowy odcinek kwalifikacyjny rozgrywany na terenie kompleksu Igora Drive, w sobotę zawodnicy dwukrotnie pokonywali 94-kilometrowy oes, który również dwa razy przejeżdżali w niedziele, ale w odwrotnym kierunku. Na prologu najszybszy był Vasiliev. Pierwszy „pełnowymiarowy” oes padł natomiast łupem Lauronena, co zapowiadało, że i w tym roku powalczy o zwycięstwo. Już jednak OS3 ponownie należał do rosyjskiego czempiona, a na OS4 ostatecznie Fin zmuszony był do wycofania się z rajdu z powodu awarii, co rozstrzygnęło potyczkę. Vasiliev i Yevtyekhov byli najszybsi na OS4 i OS5, czym przypieczętowali swoją wygraną w rajdzie. Na 2. miejscu znaleźli się Andrey i Vladmir Novikov, zaś podium uzupełnili Denis Krotov i Dima Tsyro.

Vladimir Vasiliev / Vitaliy Yevtyekhov


Wśród załóg T2 faworytem był zeszłoroczny triumfator Pucharu Świata w tej grupie, łotewski kierowca, choć startujący tym razem w rosyjskich barwach, Aldis Vilcans, jadący Toyotą LC200 z Aleksandrem Gorkovem. Faworyci nie zawiedli i wygrali Baja Russia, jednak nie zostali oni liderami grupy T2 w Pucharze Świata, bowiem dla tych załóg w tym roku nie będzie prowadzona pucharowa klasyfikacja. Zdobyli natomiast 2 punkty w generalce Pucharu za 9. miejsce w rajdzie. 2. Miejsce wśród załóg T2 zajęli Rosjanie Anton Melnikov i Anton Nikolaev w LC200, a najniższy stopień podium wywalczyła sobie również rosyjska załoga Toyoty LC200, Andrey Sushentsov i Igor Petenko.

Aldis Vilcans / Aleksandr Gorkov


Najbardziej międzynarodową obsadę na Baja Russia miała grupa T3, bowiem tu oprócz Rosjan znaleźli się Hiszpanie i Brazylijczycy (Reinaldo M. Varela, syn zeszłorocznego zwycięzcy Pucharu Świata FIA w Rajdach Cross-Country, Reinaldo Vareli). To jednak rosyjskie załogi grały tu pierwsze skrzypce. Faworytem był Fedor Vorobyev, który w zeszłym roku wywalczył sobie Puchar Świata FIA w Rajdach Baja w grupie T3. Zasiadł on tradycyjnie za kierownicą CanAma Maverick, zaś na prawym fotelu ponownie zasiadł Kirill Shubin. I ci faworyci również nie zawiedli – wygrali w grupie T3, zdobywając komplet pucharowych punktów, a także zajęli wysokie 5. miejsce w generalce rajdu, co również przełożyło się na 10 punktów w generalce Pucharu. Na 2. miejscu także znaleźli się Rosjanie w Mavericku, Aleksei Shmotev i Andrei Rudnitski, zaś na 3. pozycji widnieje rosyjska damsko-męska załoga w składzie Tatiana Sycheva i Aleksandr Alexeev (także Maverick).

Fedor Vorobyev / Kirill Shubin


Zawodnicy startujący w Pucharze Świata FIA w Rajdach Baja mają „wolne” do kwietnia, bowiem kolejna runda, Dubai International Baja, rozegrana będzie w dniach 2-4 kwietnia. Tutaj możemy się spodziewać nieco liczniejszej i ciekawszej obsady niż na Baja Russia Noirthern Forest. Tymczasem do startu rozgrywek szykują się ci, którzy w tym roku powalczą w Pucharze Świata FIA w Rajdach Cross-Country. Ten cykl rozpocznie koszmar pilotów, czyli Manateq Qatar Cross-Country Rally, rozgrywany w dniach 22-27 lutego. Tegoroczne rozgrywki tego Pucharu zapowiadają się bardzo ciekawie, bowiem „dołożono” tu dwutygodniowy Silk Way Rally. FIA chce rozwijać rajdy cross-country, bowiem w przyszłym roku mają one być bazą Mistrzostw Świata.

AM

Fot. Baja Russia Northern Forest

Kalendarz

Error!
No 'MEC_MEC_widget' widget registered in this installation.

Facebook

This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts.
Click to show error
Error: Server configuration issue

Instagram

ParTnerzy

Rally and Race
© Cross Contry Polska