Exact matches only
Search in title
Search in content

I się zaczęło…

Baja Russia Northern Forest otworzyła rozgrywki Pucharu Świata FIA w Rajdach Baja. Vladimir Vasiliev i Vitaliy Yevtyekhov zostali pierwszymi liderami cyklu. Niebawem rusza także Puchar Świata FIA w Rajdach Cross-Country.

W okolicach Sankt Petersburga rozegrana została pierwsza runda tegorocznego Pucharu Świata FIA w Rajdach Baja – rosyjska Baja Russia Northern Forest. Na starcie stanęły 23 załogi walczące o pierwsze w tym roku pucharowe punkty, a kolejnych 16 załóg zgłosiło się do rajdu wyłącznie w klasyfikacji Mistrzostw Rosji. W tym roku zabrakło w Rosji Polaków, a główną siłę stanowili oczywiście Rosjanie, ale pojawili się tu także zawodnicy z Finlandii, Portugalii, Hiszpanii, Turkmenistanu, a nawet Brazylii.

Faworytami byli oczywiście Rosjanie, a szczególnie Vladimir Vasiliev, jadący tu BMW X3 w towarzystwie Vitaliya Yevtyekhova. Vasiliev to rosyjski „towar eksportowy”, mający na swoim koncie zwycięstwo w Pucharze Świata z 2014. Jego domowa runda Pucharu Świata nie była w ostatnich latach dla niego łaskawa, bowiem po raz ostatni wygrał tu w 2013. Jego głównym rywalem był zeszłoroczny zwycięzca tego rajdu, Fin Tapio Lauronen w Mitsubishi Pajero, jadący tym razem z Lassi Turunenem. Kandydatami do podium byli także stali bywalcy Baja Russia, Andrey i Vladimir Novokov, standardowo w G-Force BARS, a także jadący bliźniaczym autem Andrey Rudskoy i Evgenii Zagorodniuk. Chrapkę na podium mieli także Denis Krotov i Dmytro Tsyro w BMW X3.
Zawodnicy mieli do pokonania w sumie 5 oesów. Rajd rozpoczął widowiskowy odcinek kwalifikacyjny rozgrywany na terenie kompleksu Igora Drive, w sobotę zawodnicy dwukrotnie pokonywali 94-kilometrowy oes, który również dwa razy przejeżdżali w niedziele, ale w odwrotnym kierunku. Na prologu najszybszy był Vasiliev. Pierwszy „pełnowymiarowy” oes padł natomiast łupem Lauronena, co zapowiadało, że i w tym roku powalczy o zwycięstwo. Już jednak OS3 ponownie należał do rosyjskiego czempiona, a na OS4 ostatecznie Fin zmuszony był do wycofania się z rajdu z powodu awarii, co rozstrzygnęło potyczkę. Vasiliev i Yevtyekhov byli najszybsi na OS4 i OS5, czym przypieczętowali swoją wygraną w rajdzie. Na 2. miejscu znaleźli się Andrey i Vladmir Novikov, zaś podium uzupełnili Denis Krotov i Dima Tsyro.

Vladimir Vasiliev / Vitaliy Yevtyekhov

Wśród załóg T2 faworytem był zeszłoroczny triumfator Pucharu Świata w tej grupie, łotewski kierowca, choć startujący tym razem w rosyjskich barwach, Aldis Vilcans, jadący Toyotą LC200 z Aleksandrem Gorkovem. Faworyci nie zawiedli i wygrali Baja Russia, jednak nie zostali oni liderami grupy T2 w Pucharze Świata, bowiem dla tych załóg w tym roku nie będzie prowadzona pucharowa klasyfikacja. Zdobyli natomiast 2 punkty w generalce Pucharu za 9. miejsce w rajdzie. 2. Miejsce wśród załóg T2 zajęli Rosjanie Anton Melnikov i Anton Nikolaev w LC200, a najniższy stopień podium wywalczyła sobie również rosyjska załoga Toyoty LC200, Andrey Sushentsov i Igor Petenko.

Aldis Vilcans / Aleksandr Gorkov

Najbardziej międzynarodową obsadę na Baja Russia miała grupa T3, bowiem tu oprócz Rosjan znaleźli się Hiszpanie i Brazylijczycy (Reinaldo M. Varela, syn zeszłorocznego zwycięzcy Pucharu Świata FIA w Rajdach Cross-Country, Reinaldo Vareli). To jednak rosyjskie załogi grały tu pierwsze skrzypce. Faworytem był Fedor Vorobyev, który w zeszłym roku wywalczył sobie Puchar Świata FIA w Rajdach Baja w grupie T3. Zasiadł on tradycyjnie za kierownicą CanAma Maverick, zaś na prawym fotelu ponownie zasiadł Kirill Shubin. I ci faworyci również nie zawiedli – wygrali w grupie T3, zdobywając komplet pucharowych punktów, a także zajęli wysokie 5. miejsce w generalce rajdu, co również przełożyło się na 10 punktów w generalce Pucharu. Na 2. miejscu także znaleźli się Rosjanie w Mavericku, Aleksei Shmotev i Andrei Rudnitski, zaś na 3. pozycji widnieje rosyjska damsko-męska załoga w składzie Tatiana Sycheva i Aleksandr Alexeev (także Maverick).

Fedor Vorobyev / Kirill Shubin

Zawodnicy startujący w Pucharze Świata FIA w Rajdach Baja mają „wolne” do kwietnia, bowiem kolejna runda, Dubai International Baja, rozegrana będzie w dniach 2-4 kwietnia. Tutaj możemy się spodziewać nieco liczniejszej i ciekawszej obsady niż na Baja Russia Noirthern Forest. Tymczasem do startu rozgrywek szykują się ci, którzy w tym roku powalczą w Pucharze Świata FIA w Rajdach Cross-Country. Ten cykl rozpocznie koszmar pilotów, czyli Manateq Qatar Cross-Country Rally, rozgrywany w dniach 22-27 lutego. Tegoroczne rozgrywki tego Pucharu zapowiadają się bardzo ciekawie, bowiem „dołożono” tu dwutygodniowy Silk Way Rally. FIA chce rozwijać rajdy cross-country, bowiem w przyszłym roku mają one być bazą Mistrzostw Świata.