Cross Country Polska
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Hungarian Baja 2021: Polacy w „strefie medalowej” po pierwszym etapie

Pierwszy etap Hungarian Baja 2021 za zawodnikami. Póki co, świetnie się spisuje polski duet Krzysztof Hołowczyc / Łukasz Kurzeja, którzy są wiceliderami rajdu, tracąc niespełna minutę do lidera. Bardzo dobrze spisują się także inni Polacy, którzy startują w tej węgierskiej rozgrywce. Niestety na starcie zabrakło dwóch polskich załóg, a dwie kolejne wycofały się z rajdu na sobotnim etapie.

Hungarian Baja jest już 6. rundą tegorocznego Pucharu Świata FIA w Rajdach Baja i 2. Pucharu Europy, a także 4. rundą Pucharu Świata FIM w Rajdach Baja. Równolegle do nich toczy się tu rozgrywka w ramach samochodowych Mistrzostw Węgier i motocyklowo-quadowego Międzynarodowego Otwartego Pucharu w Rajdach Baja. W każdej z tych kategorii mamy swoich reprezentantów, którzy jak dotąd dobrze sobie radzą na węgierskich trasach. Niestety jeszcze przed startem z rajdu musiały się wycofać 2 polskie załogi. Przy uderzeniu w przeciwskarpę na shakedownie odnowiła się kontuzja kręgosłupa Tomasza Mroczka, pilotującego Magdalenę Zając, w związku z czym nie byli oni w stanie wystartować. Również na odcinku testowym w aucie Pawła Molgo i Macieja Martona pękł wał napędowy, uszkadzając pojazd i jednocześnie wykluczając ich z rywalizacji w Hungarian Baja.

Hungarian Baja 2021 rozpoczęła się od piątkowego prologu, ustalającego kolejność startu do sobotniej rywalizacji. Zawodnicy mają za sobą także dwie sobotnie pętle, każda składająca się z dwóch oesów – 82 km i 58 km. Po pierwszych trzech soboetnich oesach jadący MINI JCW Rally z X-raidu Krzysztof Hołowczyc i Łukasz Kurzeja prowadzili w klasyfikacji Pucharu Świata i Pucharu Europy, mając za sobą 3 oesowe zwycięstwa. Sytuacja zmieniła się na ostatnim oesie – na prowadzenie wyszli Yazeed Al-Rajhi i Michael Orr (Toyota Hilux Overdrive), zaś Hołowczyc z Kurzeją uplasowali się na drugiej pozycji, ale z zaledwie 56-sekundową stratą. Na 3 miejscu w klasyfikacji Pucharu Świata znaleźli się natomiast Yasir Seaidan i Alexei Kuzmich (MINI JCW Racing). Mety sobotnich zmagań nie osiągnęli Włodzimierz Grajek i Szymon Marciniak, w których aucie awarii uległa skrzynia biegów, zmuszając załogę do rezygnacji z dalszego udziału w rajdzie. Z rajdu wycofali się także Michał i Julita Małuszyńscy.

Bardzo dobrze jak dotąd radzą sobie polskie załogi SSV startujące w ramach Mistrzostw Węgier – po pierwszym etapie Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz znajdują się na 2 mejscu w generalce i prowadzą w silnie obsadzonej grupie T4N. Z kolei 2 miejsce w tej grupie oraz 4 w generalce należy do Piotra i Karoliny Otko. Patrycja Brochocka i Grzegorz Komar zajmowali 2 miejsce w grupie TH i mimo tego, iż z powodu problemów z elektryką nie wystartowali do drugiej sobotniej pętli, utrzymali tę pozycję na koniec dnia.

Jedyny polski zawodnik startujący w Pucharze Świata FIM – motocyklista Konrad Dąbrowski – po pierwszych czterech oesach rajdu (dla motocyklistów i quadowców odwołano ostatni sobotni oes) zajmuje 7 miejsce w generalce oraz 1 w klasyfikacji Juniorów. Liderem rajdu jest Sebastian Buhler.

Z kolei nasi quadowcy wiodą prym w rozgrywce Międzynarodowego Otwartego Pucharu w Rajdach Baja – Marcin Wilkołek całkowicie zdominował tę stawkę, zajmując 1 miejsce w całym IOBC oraz w grupie Q2 (quady 4x4). 2 miejsce w generalce i w Q2 zajął kolejny z polskich quadowców, Rafał Jawień. Adam Krysiak miał wypadek i zdemolował swojego quada, ale ukończył sobotnie zmagania, plasując się na 3 miejscu w Q2 i 17 w generalce.

Trwa niedzielny etap Hungarian Baja, który składa się z dwóch przejazdów 91-kilometrowego oesu.

AM

Fot. Hungarian Baja

Kalendarz

Error!
No 'MEC_MEC_widget' widget registered in this installation.

Facebook

This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts.
Click to show error
Error: Server configuration issue

Instagram

ParTnerzy

Rally and Race
© Cross Contry Polska