Cross Country Polska
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Gramy w jednej drużynie

Rozmowa z Marcinem Fiejdaszem, Wiceprzewodniczącym Podkomisji Zawodów Drogowych PZM

Tradycyjnie na początku roku pojawiają się regulaminy rajdów na nadchodzący sezon. I tak od 13 lat… Marcin Fiejdasz podejmuje zadanie ich przygotowania co roku i… ciągle mu się chce. A łatwo nie jest, bo wiatr wieje w oczy, a czasami nawet sypnie piaskiem. A przecież wszyscy gramy w jednej drużynie…

Regulaminy na rok 2020 są już znane. Dużo jest w tym roku zmian?

- Dużych zmian nie ma...Staramy się utrzymać zasady ustalone w roku poprzedzającym.

Tworząc regulaminy trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy regulaminami FIA, które także się zmieniają, a polskimi realiami, a szczególnie oczekiwaniami zawodników - to chyba nie jest takie łatwe zadanie?

- Tak, nie jest to proste...Staramy się właśnie utrzymać zasady ustalone w roku poprzedzającym, wsłuchiwać się w stanowisko zawodników i tworzyć regulacje odpowiednie dla każdego.

Pomimo tych wysiłków i tak znajdą się niezadowoleni... To takie nasze polskie narzekactwo?

- Zawsze tak było i jest. Chciałbym każdego uszczęśliwić, co proste nie jest, Każdy regulamin wymaga pewnych ustępstw...i wyrzeczeń. Raczej wsłuchujemy się w słowa zawodników i ich potrzeby.

 I tak co roku... Jak długo już się zajmujesz rajdami terenowymi?

- Od 2009, czyli od początku. Byłem pierwszym dyrektorem Baja Carpathia - pierwszego rajdu, który miał OS dłuższe niż 50 km...

Po takim czasie nie popada się w rutynę? Ciągle Ci się chce pracować?

- W tym sporcie nie ma rutyny... Zawsze są nowe projekty. Ja  zawsze szukam nowych kierunków rozwoju. Nie jestem tu sam, bo i Sławek Wasiak, Piotr Brakowiecki, Rafał Marton, Tomek Brzeziński, Jarek Noworól, Andrzej Makaran czy Marek Chytka z Czech podsyłają nowe pomysły i idee.

A masz takie momenty, że myślisz sobie "mam dość, rzucam to"?

- Miałem takie coś w 2011, ale dziś nie mam bo... lubię to, co robię... i lubię ludzi, z którymi pracuję czy mam kontakt.

Wspomniałeś o kolegach z Czech – i słusznie, bo przecież de facto polskie rajdy są też rajdami czeskimi. Jak układa się współpraca z Czechami?

- Myślę, że mamy fantastyczną współpracę z ACR. Dzięki takim ludziom, jak Marek Chytka, nasze rajdy się rozwijają.

Jak się zmieniły rajdy w  Polsce przez te wszystkie lata? Jak wypadamy na tle innych krajów - mamy się czym chwalić czy raczej czym wstydzić?

- Rajdy w Polsce w 2008 roku nie istniały. Dziś, po 13 latach, tak naprawdę jesteśmy jedyni w tej części Europy, którzy odpowiadamy za tę konkurencję, Zorganizować taki rajd jest 1000 razy trudniej niż rajd na drodze. Zatem szanujmy organizatorów, szanujmy siebie i tych, którzy na to pracują.

A jaka będzie przyszłość polskich rajdów? Dokąd zmierzamy? Czeka nas rozwój czy upadek?

- O upadku nie chcę słyszeć. Pracujmy wszyscy na to, aby wyglądało to jak najlepiej. Skończmy te wszystkie małe wojny... gramy w jednej drużynie - Rajdy Terenowe PZM!

AM

Fot. Grzegorz Kozera

Kalendarz

Error!
No 'MEC_MEC_widget' widget registered in this installation.

Facebook

This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts. Backup cache in use.
Click to show error
Error: Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons. Type: OAuthException

Instagram

ParTnerzy

Rally and Race
© Cross Contry Polska