Cross Country Polska
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gramy w jednej drużynie

Rozmowa z Marcinem Fiejdaszem, Wiceprzewodniczącym Podkomisji Zawodów Drogowych PZM

Tradycyjnie na początku roku pojawiają się regulaminy rajdów na nadchodzący sezon. I tak od 13 lat… Marcin Fiejdasz podejmuje zadanie ich przygotowania co roku i… ciągle mu się chce. A łatwo nie jest, bo wiatr wieje w oczy, a czasami nawet sypnie piaskiem. A przecież wszyscy gramy w jednej drużynie…

Regulaminy na rok 2020 są już znane. Dużo jest w tym roku zmian?

- Dużych zmian nie ma...Staramy się utrzymać zasady ustalone w roku poprzedzającym.

Tworząc regulaminy trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy regulaminami FIA, które także się zmieniają, a polskimi realiami, a szczególnie oczekiwaniami zawodników - to chyba nie jest takie łatwe zadanie?

- Tak, nie jest to proste...Staramy się właśnie utrzymać zasady ustalone w roku poprzedzającym, wsłuchiwać się w stanowisko zawodników i tworzyć regulacje odpowiednie dla każdego.

Pomimo tych wysiłków i tak znajdą się niezadowoleni... To takie nasze polskie narzekactwo?

- Zawsze tak było i jest. Chciałbym każdego uszczęśliwić, co proste nie jest, Każdy regulamin wymaga pewnych ustępstw...i wyrzeczeń. Raczej wsłuchujemy się w słowa zawodników i ich potrzeby.

 I tak co roku... Jak długo już się zajmujesz rajdami terenowymi?

- Od 2009, czyli od początku. Byłem pierwszym dyrektorem Baja Carpathia - pierwszego rajdu, który miał OS dłuższe niż 50 km...

Po takim czasie nie popada się w rutynę? Ciągle Ci się chce pracować?

- W tym sporcie nie ma rutyny... Zawsze są nowe projekty. Ja  zawsze szukam nowych kierunków rozwoju. Nie jestem tu sam, bo i Sławek Wasiak, Piotr Brakowiecki, Rafał Marton, Tomek Brzeziński, Jarek Noworól, Andrzej Makaran czy Marek Chytka z Czech podsyłają nowe pomysły i idee.

A masz takie momenty, że myślisz sobie "mam dość, rzucam to"?

- Miałem takie coś w 2011, ale dziś nie mam bo... lubię to, co robię... i lubię ludzi, z którymi pracuję czy mam kontakt.

Wspomniałeś o kolegach z Czech – i słusznie, bo przecież de facto polskie rajdy są też rajdami czeskimi. Jak układa się współpraca z Czechami?

- Myślę, że mamy fantastyczną współpracę z ACR. Dzięki takim ludziom, jak Marek Chytka, nasze rajdy się rozwijają.

Jak się zmieniły rajdy w  Polsce przez te wszystkie lata? Jak wypadamy na tle innych krajów - mamy się czym chwalić czy raczej czym wstydzić?

- Rajdy w Polsce w 2008 roku nie istniały. Dziś, po 13 latach, tak naprawdę jesteśmy jedyni w tej części Europy, którzy odpowiadamy za tę konkurencję, Zorganizować taki rajd jest 1000 razy trudniej niż rajd na drodze. Zatem szanujmy organizatorów, szanujmy siebie i tych, którzy na to pracują.

A jaka będzie przyszłość polskich rajdów? Dokąd zmierzamy? Czeka nas rozwój czy upadek?

- O upadku nie chcę słyszeć. Pracujmy wszyscy na to, aby wyglądało to jak najlepiej. Skończmy te wszystkie małe wojny... gramy w jednej drużynie - Rajdy Terenowe PZM!

AM

Fot. Grzegorz Kozera

Kalendarz

Error!
No 'MEC_MEC_widget' widget registered in this installation.

Facebook

This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts.
Click to show error
Error: Server configuration issue

Instagram

ParTnerzy

Rally and Race
© Cross Contry Polska