Cross Country Polska
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Fenix Rally 2021: Polska szarża na Saharze

A jednak nawet w czasie światowej pandemii można cieszyć się życiem, rywalizacją i odkrywaniem nowych terenów! Dowodem tego jest rozegrany na tunezyjskich piaskach rajd terenowy Fenix Rally, w którym wzięła udział liczna polska reprezentacja. Liczna i mocna, bowiem Polacy nie wyjechali z Tunezji bez sukcesów. Dla wszystkich była to przede wszystkim piękna przygoda, a dla wielu pierwsze spotkanie z pustynią.

Organizacja rajdu w czasie pandemii, szczególnie zagranicznego, to naprawdę duże wyzwanie. Oprócz logistyki, która sama w sobie na odległość jest niełatwym zadaniem, trzeba zadbać o najwyższe standardy bezpieczeństwa, a także możliwość dotarcia na miejsce dla zawodników w warunkach ograniczonego przemieszczania się. Alexander Kovatchev wraz ze swoją ekipą z RBI Sport ma duże doświadczenie w organizacji rajdów na odległość, ale tunezyjski Fenix Rally to jego nowy projekt. Projekt, który już w pierwszej edycji spotkał się z ogromnym zainteresowaniem zawodników z różnych krajów.

Na starcie Fenix Rally stanęło 18 zawodników na motocyklach i quadach, 37 załóg samochodowych i 48 załóg SSV. Kolejnych 58 pojazdów – motocykli, quadów, SSV i samochodów – zmierzyło się w kategorii Discovery, która przeznaczona jest głównie dla początkujących zawodników, a jej idea to przygoda i poznawanie nowych terenów. Niemal w każdej z kategorii oczywiście znaleźli się Polacy.

Zawodnicy musieli się zmierzyć z 6 dniami walki z pustynią na liczącej ponad 1000 km oesowych trasie. Części z nich niestety nie udało się dotrzeć do mety. Wielu z nich z pustynią zmierzyło się po raz pierwszy, mimo to byli w stanie wywalczyć miejsca na podium w swoich kategoriach. Taka sztuka udała się Adamowi i Michałowi Bomba z Bomba Rally, którzy zajęli 3 miejsce w kategorii „Car Open”:

- Fenix Rally był dla nas pierwszym rajdem, w którym mieliśmy okazję zmierzyć się z wydmami. Do tej pory ścigaliśmy się na odcinkach o charakterystyce typowej dla cross-country, więc nie mieliśmy doświadczenia w jeździe po pustyni. Podjęliśmy jednak wyzwanie, mimo niezbyt udanego dla nas odcinka testowego, w którym przekonałem się, że jazda po wydmach bywa kłopotliwa i naprawdę niewiele potrzeba, by utknąć w piasku nawet na kilka godzin. Rozkręcaliśmy się z odcinka na odcinek, nie forsując tempa, bo doświadczenie z jazdy w maratonach podpowiadało mi, by nie emocjonować się zbytnio, a konsewkentnie, swoim tempem, zdobywać kolejne oesy. Ostatecznie przyniosło to efekt w postaci trzeciego miejsca w klasyfikacji samochodów, co było maksymalnym wynikiem, który mogliśmy w tym rajdzie osiągnąć. Obydwie załogi startujące przed nami były poza naszym zasięgiem, więc zdobyliśmy to, co było do zdobycia. Trzeba przyznać, że rajd był świetnie zorganizowany, odcinki bardzo ciekawe i o zmiennej charakterystyce, do tego klimat miejsca i świetni ludzie dopełniły obrazu udanej całości. Gratulacje dla organizatorów! – podsumowuje rajd Adam Bomba.

Wysokie 8 miejsce w tej samej klasyfikacji zajęli z kolei Magdalena Zając i Mariusz Pietrzycki. Dla zawodniczki zespołu Overlimit udział w Fenix Rally także był pierwszą okazją do sprawdzenia swoich umiejętności jazdy po pustyni. Ten pierwszy pustynny test wypadł naprawdę świetnie, a wrażenia zostaną na długo w pamięci:

- Bardzo, bardzo czekałam na Fenix Rally, mój pierwszy rajd na pustyni... I jedno mogę powiedzieć z całą pewnością: nie zawiodłam się! Niesamowicie piękne trasy, ogromne przestrzenie, nowe wyzwania i doświadczenia, to wszystko przynosi jazda po pustyni... Dziękuję za te wspaniałe wrażenia i już nie mogę doczekać się kolejnych rajdów z RBI Sport! Przyjeżdżając do Tunezji marzyłam o tym, żeby po prostu ukończyć rajd.... Pozycja na mecie była dla mnie dużym i bardzo miłym zaskoczeniem, mega pozytywnym kopem na przyszłość – mówi zadowolona Magdalena Zając.

Szef zespołu Overlimit, Grzegorz Brochocki, startujący w parze z Grzegorzem Komarem, wywiózł z kolei trofeum za 2 miejsce w kategorii „Car Limited”.

W najsilniej obsadzonej kategorii SSV Jacek Żak i Artur Kordala zajęli 40 miejsce, a Grzegorz Brzeziński i Mieczysław Sobkiewicz uplasowali się oczko niżej. Wśród zawodników startujących w Fenix Rally na quadach, 8 miejsce zajął Aleksander Piórczyński.

Zawodnicy zgodnie podkreślają świetną organizację pierwszej edycji Fenix Rally. Takie opinie to miód na uszy organizatora, Alexandra Kovatcheva, zwłaszcza, że przygotowanie tego rajdu było karkołomną misją. A jednak wszystko się udało.

- Fenix Rally w Tunezji był wielkim sukcesem. Powinniśmy być dumni z tego, co osiągnęliśmy w tych wyjątkowo trudnych czasach pandemii. Nie tylko zrobiliśmy świetny rajd na terytorium, które było dla nas nowe, ale napisaliśmy nowy rozdział w historii motorsportu, który będzie zapamiętany. Do tego wypełniliśmy o wiele poważniejszą misję – sprawiliśmy radość tysiącom ludzi i daliśmy im nadzieję na szybki powrót do starego, dobrego życia. Dziękuję wszystkim zawodnikom, członkom organizacji, władzom Tunezji, mediom i wszystkim, którzy kochają rajdy cross-country. Niecierpliwie czekamy na na spotkanie podczas naszych kolejnych przygód. Bądźcie zdrowi! – mówi wzruszony Alexander Kovatchev.

Kolejną okazję do spotkania z RBI Sport zawodnicy będą mieli pod koniec czerwca w Polsce, gdzie odbędzie się flagowa impreza tego organizatora – Rallye Breslau. Do tego rajdu już zgłosiło się blisko ćwierć tysiąca załóg!Mat. pras. RBI Sport

Zdjęcia: Mika Pietrus / RBI Media / przy współpracy z Fujifilm

Kalendarz

Error!
No 'MEC_MEC_widget' widget registered in this installation.

Facebook

This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts.
Click to show error
Error: Server configuration issue

Instagram

ParTnerzy

Rally and Race
© Cross Contry Polska