Cross Country Polska
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Dakar 2021: Etap 4 - Polski dzień w Rijadzie!

Etap 4 Rajdu Dakar 2021 dał zawodnikom mocno w kość. Był najdłuższy w całym rajdzie, ale i wyjątkowo szybki. Na takim etapie na pełnym gazie nie zabrakło niespodzianek, miłych i niemiłych. Nam bardzo miłą niespodziankę sprawiły nasze załogi SSV, które zdominowały rywalizację w tej kategorii na etapie 4. Co tu dużo mówić - to był po prostu polski dzień!

W centrum uwagi

Czwarty etap Dakaru, najdłuższy w całym rajdzie, liczył 813 kilometrów, ale odcinek specjalny „tylko” 337 km. Duża część bardzo szybkiej trasy prowadziła szutrowymi duktami, a dakarowym weteranom przypominała drogi pustyni Ténéré z afrykańskich edycji supermaratonu. Wspominają oni do dziś zapisy w książkach drogowych, na przykład „skręć w prawo za samotnym drzewem”. Szybka trasa pozwoliła uczestnikom cieszyć się poczuciem prawdziwej wolności, co dziś możliwe jest już tylko w niewielu rejonach świata. Końcówka etapu przed metą w Rijadzie prowadziła przez rzadko zaludnione tereny, maleńkie wioski położone wśród wyjątkowo pięknych krajobrazów.

Dzień w skrócie

Dzięki wygranej w Rijadzie Joan Barreda awansował na 2. miejsce w klasyfikacji motocyklistów za liderem Xavierem De Soultrait, a różnice w czołówce są bardzo małe. Dziesiąty Pablo Quintanilla traci do lidera zaledwie 9 i pół minuty. Nasi motocykliści z Orlen Teamu – Maciej Giemza i Adam Tomiczek ukończyli etap w trzeciej dziesiątce, a po 4 etapach zajmują odpowiednio 20. i 25. miejsce, Konrad Dąbrowski 44., a Jacek Bartoszek – 75.

22 Giemza Maciej (pol), Husqvarna, Orlen Team, Moto, Bike, action during the 4th stage of the Dakar 2021 between Wadi Al Dawasir and Riyadh, in Saudi Arabia on January 6, 2021 - Photo Frederic Le Floc’h / DPPI

Manuel Andujar zwyciężył w kategorii quadów. Kamil Wiśniewski zajął ósme miejsce, a po 4 etapach jest dziewiąty. Quadowej stawce przewodzi Nicolas Cavigliasso.

150 Cavigliasso Nicolas (arg), Yamaha, Dragon Rally Team, Motul, Quad, action during the 4th stage of the Dakar 2021 between Wadi Al Dawasir and Riyadh, in Saudi Arabia on January 6, 2021 - Photo Frederic Le Floc’h / DPPI

Nasser Al-Attiyah (Toyota Hilux) wygrał etap po raz trzeci z rzędu. Pokonał lidera klasyfikacji Stéphane Peterhansela różnicą zaledwie 11 sekund. Katarczyk traci do Francuza już tylko niespełna 4 minuty. Kuba Przygoński i Timo Gottschalk z Orlen Teamu ukończyli etap na wysokiej 5. pozycji i utrzymali 5. lokatę w klasyfikacji.

307 Przygonski Jakub (pol), Gottschalk Timo (deu), Toyota, Overdrive Toyota, Auto, action during the 4th stage of the Dakar 2021 between Wadi Al Dawasir and Riyadh, in Saudi Arabia on January 6, 2021 - Photo Frederic Le Floc’h / DPPI

Polscy kibice cieszą z powodu dubletu w kategorii T4! Aron Domżała i Maciej Marton wygrali czwarty odcinek specjalny i zmniejszyli stratę do lidera kategorii T4 Chaleco Lopeza, dzisiaj czwartego na mecie. Ponownie znakomicie spisali się Michał Goczał i Szymon Gospodarczyk z Energylandia Rally Team, którzy zajęli drugie miejsce i awansowali na siódmą pozycję w klasyfikacji! Druga załoga zespołu Marek Goczał / Rafał Marton została sklasyfikowana w środę na 8. miejscu i zajmuje 12. pozycję w klasyfikacji generalnej klasy T4.

424 Goczal Michal (pol), Gospodarczyk Szymon (pol), Can-Am, Energylandia Rally Team, SSV Series - T4, action during the 4th stage of the Dakar 2021 between Wadi Al Dawasir and Riyadh, in Saudi Arabia on January 6, 2021 - Photo Antonin Vincent / DPPI

Dmitrij Sotnikow wygrał etap w kategorii ciężarówek i umocnił  się na prowadzeniu tym bardziej, że Białorusin Siarhej Wiazowicz naprawiał na trasie swojego MAZ-a. Wiceliderem został Czech Martin Macik jr (Iveco).

503 Macik Martin (cze), Tomasek Frantisek (cze), Svanda David (cze), Iveco, Big Shock Racing, Camion, Truck, action during the 4th stage of the Dakar 2021 between Wadi Al Dawasir and Riyadh, in Saudi Arabia on January 6, 2021 - Photo Antonin Vincent / DPPI

Dramat dnia

Środa przyniosła dramat Yazeeda Al-Rajhi, nadziei miejscowych kibiców. Kierowca Toyoty, czwarty w Dakarze przed rokiem, stracił dużo czasu z powodu awarii samochodu na 30. kilometrze i musiał czekać na serwis. Dotarł do Rijadu ze stratą blisko 5 godzin. Marzenia o zwycięstwie przed swoimi kibicami musi odłożyć co najmniej o rok.

Liczba dnia: 395

Średnia szybkości zwycięzcy etapu Nassera Al Attiyah na etapie do Rijadu – 129,63 km/h i 11-sekundowa przewaga na mecie nad Stéphane Peterhanselem przekłada się na dystans 395 m, mniej niż obwód bieżni stadionu, po pokonaniu 337-kilometrowego odcinka specjalnego.

301 Al-Attiyah Nasser (qat), Baumel Matthieu (fra), Toyota, Toyota Gazoo Racing, Auto, action during the 4th stage of the Dakar 2021 between Wadi Al Dawasir and Riyadh, in Saudi Arabia on January 6, 2021 - Photo Antonin Vincent / DPPI

Wynik dnia

We wrześniu ubiegłego roku, tuż przed startem Rajdu Andaluzji, zespół KTM ogłosił zaangażowanie Daniela Sandersa. Australijczyk rozpoczął 43. edycję Dakaru od miejsca na podium w prologu, a w środę błysnął drugim miejscem pomimo upadku i straty czasu w końcówce 337-kilometrowego odcinka z metą Rijadzie. Sanders zalicza dakarowy debiut i dopiero drugi rajd cross country w karierze! Kierowca KTM traci do lidera tylko 14 minut. Jego rodak, Toby Price zajął w swoim pierwszym Dakarze w 2015 trzecie miejsce. Teraz, po 6 latach, być może znów jesteśmy świadkami narodzin nowej gwiazdy z antypodów w barwach zespołu z Mattighofen.

Dakar Classic czyli zatrzymane w kadrze…

Toyota HDJ 80 to prawdziwy klasyk Dakaru. Bracia Merino kupili egzemplarz, który startował w 1993 roku. Młodszy z braci, Julián José, startował w pięciu poprzednich edycjach na motocyklu i trzy razy dotarł do mety. Tym razem zdecydował się wraz bratem na nieco inne wyzwanie.

Wypowiedź dnia:

Aron Domżała: “Na mecie odcinka czekała nas miła niespodzianka – byli polscy kibice, mieszkający w Rijadzie. Odcinek poszedł nam bardzo dobrze. Na pierwszych 100 km zyskaliśmy trzy minuty nad rywalami. Potem ścigaliśmy się na bardzo szybkiej, płaskiej trasie, na której trudno było zbudować przewagę. W dodatku jechaliśmy większość czasu w kurzu. Pomimo to wygraliśmy i zbliżyliśmy się do lidera na trzy minuty z sekundami.”Mat. pras. ASO / Dakar

Kalendarz

Error!
No 'MEC_MEC_widget' widget registered in this installation.

Facebook

This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts.
Click to show error
Error: Server configuration issue

Instagram

ParTnerzy

Rally and Race
© Cross Contry Polska