Cross Country Polska
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Dakar 2021: Domżała i Marton szukali mocy

Na najdłuższym i zapowiadanym jako najtrudniejszy odcinku specjalnym, Aron Domżała i Maciej Marton zrobili to, co do nich zależało. Utrzymali trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej pomimo problemów z brakiem mocy w samochodzie. Załoga nie odrobiła co prawda strat do Austina Jonesa, czy „Chaleco” Lopeza, ale umocniła pozycję przed rozstrzygającym dniem Rajdu Dakar.   

Na tym etapie Dakaru liczy się już tylko strategiczne myślenie oraz analiza sytuacji. Co prawda niespełna 500-kilometrowy odcinek specjalny dawał pole do odrabiania strat, jednak wiązałoby się to z poważnym ryzykiem uszkodzenia samochodu i utraty pozycji. Dlatego Aron Domżała i Maciej Marton byli nastawieni na walkę o cenne minuty, ale nie za wszelką cenę.

Nawet gdyby zbyt ochoczo rzucili się do walki, ich emocje szybko ostudziłby… samochód. Po kilkudziesięciu kilometrach w Can-Am’ie zaczęło brakować mocy i biało-czerwony duet musiał zwolnić. – Na całe szczęście, na 100. kilometrze dzisiejszego odcinka był przewidziany serwis. Nasi mechanicy mogli dokonać niezbędnych napraw. Bardzo szybko uporali się z awarią i dalej jechało się już zdecydowanie lepiej, ale osiem minut straty na tak krótkim dystansie nie dało się już nadrobić – relacjonował Domżała.

Mimo, że Polacy nie mogli zrównać się z czołówką i trzymać ich tempa wciąż radzili sobie doskonale, utrzymując miejsce w pierwszej dziesiątce. W końcówce odcinka specjalnego musieli jeszcze zmienić przebite koło, ale nie miało to już znaczącego wpływu na rezultat. Domżała i Marton uzyskali szósty wynik i utrzymali trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

- Mam nadzieję, że przez noc nasi mechanicy całkowicie pozbędą się awarii i jutro wyjedziemy na ostatnie 200 km Rajdu Dakar w pełni sprawnym samochodem – zakończył z nadzieją warszawski kierowca.

Polska załoga fabrycznego zespołu Monster Energy Can-Am ma w piątek szansę na historyczny wynik. Do tej pory na podium Rajdu Dakar stanęło tylko pięciu Polaków. Wielokrotnie dokonali tej sztuki Rafał Sonik oraz Dariusz Rodewald. Na najniższy stopień podium wspięli się także Łukasz Łaskawiec, Krzysztof Hołowczyc i Szymon Gospodarczyk. Nigdy jednak na podium nie stała w całości polska załoga samochodowa. O taki właśnie wynik na ostatnim, skróconym nieco odcinku specjalnym powalczą Aron Domżała i Maciej Marton.

Wyniki XI etapu w kategorii T4:
1. Francisco Lopez/Juan Pablo Latrach (CHL) 5:10.30
2. Gerard Farres Guel/Armand Monleon (ESP) +5.21
3. Khalifa Al-Attiyah/Paolo Ceci (QAT/ITA) +5.28
4. Austin Jones/Gustavo Gugelmin (USA/BRA) +8.11
5. Reinaldo Varela/Maykel Justo (BRA) +11.20
6. Aron Domżała/Maciej Marton (POL) +11.35

9. Michał Goczał/Szymon Gospodarczyk (POL) +16.19
11. Marek Goczał/Rafał Marton (POL) +23.33

Klasyfikacja generalna:
1. Francisco Lopez/Juan Pablo Latrach (CHL) 50:49.48
2. Austin Jones/Gustavo Gugelmin (USA/BRA) +18.24
3. Aron Domżała/Maciej Marton (POL) +54.16
4. Michał Goczał/Szymon Gospodarczyk (POL) +1:21.18
5. Reinaldo Varela/Maykel Justo (BRA) +1:36.07

9. Marek Goczał/Rafał Marton (POL) +4:33.42Mat. pras. Domżała Team

Kalendarz

Error!
No 'MEC_MEC_widget' widget registered in this installation.

Facebook

This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts.
Click to show error
Error: Server configuration issue

Instagram

ParTnerzy

Rally and Race
© Cross Contry Polska