Cross Country Polska
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Dakar 2021: Domżała i Marton szukali mocy

Na najdłuższym i zapowiadanym jako najtrudniejszy odcinku specjalnym, Aron Domżała i Maciej Marton zrobili to, co do nich zależało. Utrzymali trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej pomimo problemów z brakiem mocy w samochodzie. Załoga nie odrobiła co prawda strat do Austina Jonesa, czy „Chaleco” Lopeza, ale umocniła pozycję przed rozstrzygającym dniem Rajdu Dakar.   

Na tym etapie Dakaru liczy się już tylko strategiczne myślenie oraz analiza sytuacji. Co prawda niespełna 500-kilometrowy odcinek specjalny dawał pole do odrabiania strat, jednak wiązałoby się to z poważnym ryzykiem uszkodzenia samochodu i utraty pozycji. Dlatego Aron Domżała i Maciej Marton byli nastawieni na walkę o cenne minuty, ale nie za wszelką cenę.

Nawet gdyby zbyt ochoczo rzucili się do walki, ich emocje szybko ostudziłby… samochód. Po kilkudziesięciu kilometrach w Can-Am’ie zaczęło brakować mocy i biało-czerwony duet musiał zwolnić. – Na całe szczęście, na 100. kilometrze dzisiejszego odcinka był przewidziany serwis. Nasi mechanicy mogli dokonać niezbędnych napraw. Bardzo szybko uporali się z awarią i dalej jechało się już zdecydowanie lepiej, ale osiem minut straty na tak krótkim dystansie nie dało się już nadrobić – relacjonował Domżała.

Mimo, że Polacy nie mogli zrównać się z czołówką i trzymać ich tempa wciąż radzili sobie doskonale, utrzymując miejsce w pierwszej dziesiątce. W końcówce odcinka specjalnego musieli jeszcze zmienić przebite koło, ale nie miało to już znaczącego wpływu na rezultat. Domżała i Marton uzyskali szósty wynik i utrzymali trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

- Mam nadzieję, że przez noc nasi mechanicy całkowicie pozbędą się awarii i jutro wyjedziemy na ostatnie 200 km Rajdu Dakar w pełni sprawnym samochodem – zakończył z nadzieją warszawski kierowca.

Polska załoga fabrycznego zespołu Monster Energy Can-Am ma w piątek szansę na historyczny wynik. Do tej pory na podium Rajdu Dakar stanęło tylko pięciu Polaków. Wielokrotnie dokonali tej sztuki Rafał Sonik oraz Dariusz Rodewald. Na najniższy stopień podium wspięli się także Łukasz Łaskawiec, Krzysztof Hołowczyc i Szymon Gospodarczyk. Nigdy jednak na podium nie stała w całości polska załoga samochodowa. O taki właśnie wynik na ostatnim, skróconym nieco odcinku specjalnym powalczą Aron Domżała i Maciej Marton.

Wyniki XI etapu w kategorii T4:
1. Francisco Lopez/Juan Pablo Latrach (CHL) 5:10.30
2. Gerard Farres Guel/Armand Monleon (ESP) +5.21
3. Khalifa Al-Attiyah/Paolo Ceci (QAT/ITA) +5.28
4. Austin Jones/Gustavo Gugelmin (USA/BRA) +8.11
5. Reinaldo Varela/Maykel Justo (BRA) +11.20
6. Aron Domżała/Maciej Marton (POL) +11.35

9. Michał Goczał/Szymon Gospodarczyk (POL) +16.19
11. Marek Goczał/Rafał Marton (POL) +23.33

Klasyfikacja generalna:
1. Francisco Lopez/Juan Pablo Latrach (CHL) 50:49.48
2. Austin Jones/Gustavo Gugelmin (USA/BRA) +18.24
3. Aron Domżała/Maciej Marton (POL) +54.16
4. Michał Goczał/Szymon Gospodarczyk (POL) +1:21.18
5. Reinaldo Varela/Maykel Justo (BRA) +1:36.07

9. Marek Goczał/Rafał Marton (POL) +4:33.42Mat. pras. Domżała Team

Kalendarz

Nie odnaleziono wydarzeń!

Facebook

Cover for Cross Country Polska
2,540
Cross Country Polska

Cross Country Polska

Rajdy Cross Country w Polsce oraz z udziałem Polaków

autor: Anna Michalska

Kamena Rally Team się nie nudzi - tym razem na celowniku Rally San Marino 😀 ... See MoreSee Less
View on Facebook
Listy zgłoszeń do Silk Way Rally 2021 - szczerze mówiąc skromne... Za to z Polakami! 🇵🇱 W klasyfikacji Pucharu Świata FIA zmierzą się Grzegorz Brochocki i Grzegorz Komar, w Open ścigać się będą Magdalena Zając i - uwaga! - Jacek Czachor, a w Pucharze Świata FIM o kolejne punkty powalczy Rafał Sonik. ... See MoreSee Less
View on Facebook
Galeria z Baja Wysoka Grzęda od Dudekdv Photography ... See MoreSee Less
View on Facebook
Przerwa w rajdach nie zaszkodziła "SuperSonikowi" - w Rally Kazakhstan, który otworzył tegoroczną walkę o Puchar Świata FIM w Rajdach Cross-Country Rafał Sonik zajął 2 miejsce, ulegając jedynie zwycięzcy tegorocznego Dakar Rally crosscountrypolska.pl/rally-kazakhstan-rafal-sonik-wrocil-do-scigania-i-zdobyl-podium/ ... See MoreSee Less
View on Facebook

Instagram

ParTnerzy

Rally and Race
© Cross Contry Polska