Cross Country Polska
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Dakar 2021: Domżała i Marton potwierdzają swoje ambicje

Na trasie drugiego etapu Rajdu Dakar Aron Domżała i Maciej Marton potwierdzili swoje ambicje w tegorocznych zmaganiach w Arabii Saudyjskiej. Polski duet utrzymywał równe tempo i w ścisłej czołówce pokonał 450km odcinka specjalnego. Do mety dotarł z czwartym czasem, awansując na pozycję wicelidera klasyfikacji generalnej T4.

Po kamienistym i wyniszczającym pierwszym etapie Dakaru, przyszedł czas na trochę surfowania po wydmach. Aron Domżała i Maciej Marton mieli przystąpić do tego etapu jako liderzy w klasie SSV, jednak kolejna korekta ich czasu z poprzedniego dnia sprawiła, że spadli na trzecie miejsce, a zwycięzcą etapu został ich kolega z zespołu Monster Energy Can-Am – Austin Jones.

Roszada sprawiła, że to właśnie Amerykanin otwierał trasę w poniedziałkowy poranek i musiał odpierać ataki konkurentów. Pierwsze w tej edycji miękkie wydmy wielu uczestnikom przysporzyły problemów. W klasie T4 najlepiej poradził sobie z nimi lokalny zawodnik Saleh Alsaif, który wyraźnie odskoczył rywalom.

- Większość etapu stanowiły piaskowe drogi i bardzo grząskie wydmy. Z naszego wyniku i jazdy jestem bardzo zadowolony. Nie popełniliśmy żadnych błędów nawigacyjnych, nie złapaliśmy kapci, obyło się bez problemów technicznych. Trochę traciliśmy na prostych odcinkach drogi, ale mamy nadzieję poprawić to z serwisem przed jutrzejszym ściganiem – relacjonował Domżała.  

Uzyskując czwarty czas na mecie w Wadi Ad-Dawasir, polska załoga wskoczyła na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Co więcej, traci zaledwie 39 sekund do doświadczonego Chilijczyka Francisco Lopeza, który ma już na koncie jedno dakarowe zwycięstwo w SSV oraz bogate doświadczenie jako motocyklista.

We wtorek zawodników czeka kolejny długi odcinek specjalny. Pętlę liczącą 403km zaplanowano na terenie Empty Quarter – największej piaszczystej pustyni świata. Nie zabraknie zarówno wydm, jak i płaskich, szybkich fragmentów, które mogą znacząco zmienić układ stawki.

Wyniki II etapu w kategorii T4:
1. Saleh Alsaif/Oriol Vidal (SAU/ESP) 5:05.07
2. Gerard Farres/Armand Monleon (ESP) +1.40
3. Francisco Lopez/Juan Pablo Latrach (CHL) +2.43
4. Aron Domżała/Maciej Marton (POL) +3.17
5. Jose Antonio Lopez/Diego Ortega Gil (ESP) +4.53

12. Michał Goczał/Szymon Gospodarczyk (POL) +21.59
14. Marek Goczał/Rafał Marton (POL) +26.35

Klasyfikacja generalna T4:
1. Francisco Lopez/Juan Pablo Latrach (CHL) 8:58.13
2. Aron Domżała/Maciej Marton (POL) +0.39
3. Gerard Farres/Armand Monleon (ESP) +1.01
4. Reinaldo Varela/Maykel Justo (BRA) +4.09
5. Austin Jones/Gustavo Gugelmin (USA/BRA) +6.50

10. Michał Goczał/Szymon Gospodarczyk (POL) +37.07
17. Marek Goczał/Rafał Marton (POL) +1:26.56Mat. pras. Domżała Team

Kalendarz

Error!
No 'MEC_MEC_widget' widget registered in this installation.

Facebook

This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts. Backup cache in use.
Click to show error
Error: Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons. Type: OAuthException

Instagram

ParTnerzy

Rally and Race
© Cross Contry Polska