Cross Country Polska
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Dakar 2021: Byle do mety! - Konrad Dąbrowski i Jacek Bartoszek z DUUST Rally Team po prologu

Stało się – Rajd Dakar 2021 wystartował! Zawodnicy mają już za sobą „rozgrzewkowe” 11 km prologu oraz oficjalną ceremonię startu. Motocykliści Konrad Dąbrowski i Jacek Bartoszek z DUUST Rally Team rozpoczęli swoje zmagania z tym supermaratonem spokojnie, finiszując odpowiednio na 40. i 70. pozycji, bowiem mają świadomość, że to dopiero rozgrzewka przed dwutygodniową walką z saudyjską pustynią i… samymi sobą. Byle do mety! – mówią zgodnie obaj motocykliści, debiutujący w Rajdzie Dakar.

101 motocyklistów stanęło na starcie 43. edycji największego i najbardziej morderczego terenowego maratonu świata – Rajdu Dakar. Wśród nich znaleźli się dwaj polscy debiutanci – Konrad Dąbrowski i Jacek Bartoszek, reprezentujący zespół rajdowy DUUST Rally Team. 11-kilometrowy prolog, którzy otworzył zawody, był swoistą rozgrzewką przed tym, co dopiero czeka zawodników, a mianowicie liczącą 12 etapów i ponad 7,5 tysiąca kilometrów trasą, wiodącą po bezdrożach Arabii Saudyjskiej. Na tym krótkim oesie Konrad Dąbrowski uzyskał 40. czas, a Jacek Bartoszek finiszował z 70. lokatą. Jednak liczyć będzie się dla nich przede wszystkim meta w Dżuddzie, zaplanowana na 15 stycznia, która zakończy Rajd Dakar 2021.

Rajd Dakar nie bez powodu nazywany jest najtrudniejszym rajdem na świecie. Dwa tygodnie jazdy, tysiące kilometrów, a przede wszystkim bardzo ciężkie warunki terenowe sprawiają, że ten, kto dotrze do mety, może się czuć jak zwycięzca. Dakar jest niesamowitym wyzwaniem kondycyjnym dla zawodników, szczególnie tych, którzy mierzą się z nim po raz pierwszy. W tegorocznej edycji rajdu debiutują dwaj motocykliści DUUST Rally Team – Konrad Dąbrowski i Jacek Bartoszek. Dla każdego z nich, choć z różnych powodów, będzie to szczególne wyzwanie.

19-letni Dąbrowski dopiero rozpoczyna swoją karierę w rajdach terenowych, choć ma w tej dziedzinie już kilka sukcesów na koncie, jak choćby zwycięstwo w kategorii Juniorów w Africa Eco Race, wiodącym dawnymi, afrykańskimi trasami Rajdu Dakar i o zbliżonej długości, czy też 3 miejsce w juniorskiej klasyfikacji w Pucharze Świata w Rajdach Baja 2020. Trenujący pod okiem ojca, dakarowego weterana Marka Dąbrowskiego, ma jednak świadomość, z czym się mierzy, stając na starcie swojego pierwszego Dakaru i z chłodną głową podchodzi do tego debiutu:

- Meta to jest najważniejszy cel do zrealizowania i zrobię wszystko, co będę potrafił, żeby ten cel zrealizować, bo nic poza tym tak naprawdę się nie liczy. Oczywiście będę chciał przejechać rajd w dobrym tempie, żeby nie spędzać za dużo czasu na odcinkach, żeby nie wracać po ciemku. Ale najważniejsze jest,  żeby dojechać do mety i przejechać 100 % trasy – mówi o swoich planach Konrad Dąbrowski.

Dokładnie ten sam cel na Dakar 2021 ma Jacek Bartoszek. Dla niego już sam start w tym rajdzie jest wielkim powodem do radości, gdyż realizuje się właśnie jego największe marzenie. Rok temu był o krok od tego marzenia, ale kontuzja uniemożliwiła mu udział w rajdzie. Do pełni szczęścia brakuje mu jednak medalu za ukończenie Dakaru, a to jest dla niego wyjątkowym wyzwaniem. Jacek Bartoszek od dziecka miał wadę serca, którą zoperowano, wszczepiając mu sztuczną zastawkę i sztuczną aortę. 12 dni rajdu i blisko 7700 km trasy to nie lada sprawdzian kondycyjny nawet dla całkowicie zdrowych zawodników, dla niego więc szczególnie będzie walką z własnymi siłami, czego polski motocyklista jest w pełni świadomy:

- Mam takie wahania nastrojów – czuję się czasami bardzo dobrze, z takim huraoptymizmem, a przychodzą chwile, kiedy czuję się trochę gorzej, jakby ta wiara w dojechanie do mety, co jest moim największym celem, jest mniejsza i nawet tak powątpiewam, czy aby podjąłem się zadania, któremu mogę podołać, czy nie robię sobie sam krzywdy tym wszystkim… Ale generalnie robię swoje. Jestem w dobrej formie i chcę już jechać, żeby się przekonać o tym, że jestem w stanie podołać temu wyzwaniu. Celem jest przejechanie jak największej liczby odcinków, najlepiej wszystkich, a więc meta. A dokąd dojadę? Zobaczymy. Będę robił wszystko, żeby dojechać do mety – zapowiada Jacek Bartoszek.

Ta upragniona meta czekać będzie na zawodników 15 stycznia w Dżuddzie, dokąd powrócą po pokonaniu 12 etapów i 7646 km. W niedzielę 3 stycznia czeka na nich pierwszy „prawdziwy” etap Rajdu Dakar 2021, liczący 622 km, z czego sam odcinek specjalny ma aż 277 km.
Mat. pras. DUUST Rally Team

Kalendarz

Error!
No 'MEC_MEC_widget' widget registered in this installation.

Facebook

This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts.
Click to show error
Error: Server configuration issue

Instagram

ParTnerzy

Rally and Race
© Cross Contry Polska