Cross Country Polska
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Dakar 2021: Aron Domżała - "Oczy się zaszkliły, trudno opisać te emocje!"

Aron Domżała i Maciej Marton dołączyli do ścisłego grona siedmiu Polaków, którzy wywalczyli miejsce na podium Rajdu Dakar. Wcześniej dokonali tego Rafał Sonik, Dariusz Rodewald, Łukasz Łaskawiec, Krzysztof Hołowczyc oraz Szymon Gospodarczyk. Duet jest jednocześnie pierwszą, polską załogą samochodową, która sięgnęła tak wysoko i jak zapowiada – nie zamierza na tym poprzestać.   

Ostatni dzień Rajdu Dakar to zawsze największe nerwy. Z jednej strony często mówi się o nim „etap przyjaźni”, jednak historia pokazuje, że co roku, któryś z zawodników traci szansę na ukończenie zmagań tuż przed metą. Nikt nie chce być potwierdzeniem tej reguły dlatego większość czołówki jedzie rozważniej, by dowieźć wynik do mety. Taką taktykę przyjęła również pierwsza trójka w klasie SSV, utrzymując pozycje w zestawieniu.

- Trudno wyrazić emocje, które czuliśmy przez ostatnie kilometry trasy. Mentalnie to był dla mnie najtrudniejszy etap rajdu. Tylko 200km – tak blisko, a jednocześnie tak daleko. Ciężko było utrzymać koncentrację. To była ciągła walka ze sobą. A gdy zobaczyliśmy metę, trudno było utrzymać emocje na wodzy! Muszę przyznać, że trochę zaszkliły mi się oczy – mówił szczęśliwy Aron Domżała.

Mimo jazdy pod sporą presją biało-czerwoni „wykręcili” piąty czas i tym samym przypieczętowali swój sukces – trzecie miejsce w Rajdzie Dakar. Kiedy kurz powoli zaczął opadać przyszedł czas na pierwsze podsumowania.

- Najtrudniejsze momenty Dakaru, to były kapcie, które przewróciły nasz rajd do góry nogami. Złapaliśmy ich siedem w zupełnie nieoczekiwanych momentach. Drugą poważną trudność sprawiało nam paliwo. Od samego początku mieliśmy z nim problem. Obcinało nam moc, a to oznaczało dużo większe ryzyko przy próbach utrzymania tempa czołówki. To był duży stres, ale jesteśmy na mecie i teraz emocje opadają – podsumował Domżała.

Polski duet zapowiada, że trzecie miejsce w trzecim starcie w Rajdzie Dakar to początek drogi i zamierzają walczyć o więcej. – Po dwóch tygodniach stresu i wykańczającego wysiłku trudno opisać co zrzuca się z siebie w pierwszej chwili wytchnienia po przejechaniu mety. Ale chciałbym na pewno poczuć to jeszcze raz – zakończył warszawski kierowca.

Klasa T4 należała w tym roku do Polaków. Tuż za podium, na czwartym miejscu, uplasował się debiutujący w Dakarze Michał Goczał. Pilotował go Szymon Gospodarczyk, który w 2018 stanął na dakarowym podium u boku Claude’a Fourniera, a wcześniej wywalczył Puchar Świata T3 z Aronem Domżałą. W pierwszej dziesiątce, na ósmym miejscu ukończył rajd również Marek Goczał, którego przez meandry arabskiej pustyni prowadził Rafał Marton – brat Macieja. Ojciec i syn już po raz drugi spotkali się na dakarowej mecie.

Wyniki XII etapu w kategorii T4:
1. Reinaldo Varela/Maykel Justo (BRA) 2:44.26
2. Michał Goczał/Szymon Gospodarczyk (POL) +0.42
3. Kees Koolen/Jurgen van der Goorbergh (NLD) +3.36
4. Siergiei Kariakin/Anton Wlasiuk (RUS) +4.23
5. Aron Domżała/Maciej Marton (POL) +6.37

10. Marek Goczał/Rafał Marton (POL) +13.26

Klasyfikacja końcowa Rajdu Dakar:
1. Francisco Lopez/Juan Pablo Latrach (CHL) 53:41.02
2. Austin Jones/Gustavo Gugelmin (USA/BRA) +17.23
3. Aron Domżała/Maciej Marton (POL) +51.53
4. Michał Goczał/Szymon Gospodarczyk (POL) +1:13.58
5. Reinaldo Varela/Maykel Justo (BRA) +1:27.05

8. Marek Goczał/Rafał Marton (POL) +4:41.09Mat. pras. Domżała Team

Kalendarz

Nie odnaleziono wydarzeń!

Facebook

Cover for Cross Country Polska
2,541
Cross Country Polska

Cross Country Polska

Rajdy Cross Country w Polsce oraz z udziałem Polaków

autor: Anna Michalska

Kamena Rally Team się nie nudzi - tym razem na celowniku Rally San Marino 😀 ... See MoreSee Less
View on Facebook
Listy zgłoszeń do Silk Way Rally 2021 - szczerze mówiąc skromne... Za to z Polakami! 🇵🇱 W klasyfikacji Pucharu Świata FIA zmierzą się Grzegorz Brochocki i Grzegorz Komar, w Open ścigać się będą Magdalena Zając i - uwaga! - Jacek Czachor, a w Pucharze Świata FIM o kolejne punkty powalczy Rafał Sonik. ... See MoreSee Less
View on Facebook
Galeria z Baja Wysoka Grzęda od Dudekdv Photography ... See MoreSee Less
View on Facebook
Przerwa w rajdach nie zaszkodziła "SuperSonikowi" - w Rally Kazakhstan, który otworzył tegoroczną walkę o Puchar Świata FIM w Rajdach Cross-Country Rafał Sonik zajął 2 miejsce, ulegając jedynie zwycięzcy tegorocznego Dakar Rally crosscountrypolska.pl/rally-kazakhstan-rafal-sonik-wrocil-do-scigania-i-zdobyl-podium/ ... See MoreSee Less
View on Facebook

Instagram

ParTnerzy

Rally and Race
© Cross Contry Polska