Cross Country Polska
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Dakar 2020: Rafał Sonik z dwoma trofeami na mecie Rajdu Dakar

Dwa lata po poważnej kontuzji kolana Rafał Sonik wrócił na Rajd Dakar. Wrócił i wywalczył trzecie miejsce. Co więcej polski mistrz okazał się najszybszy na ostatnim, krótkim odcinku specjalnym „QiddiyaTrophy”. – To fantastyczne, bo rzeczywiście mało kto w styczniu 2018 i przez kolejnych kilka miesięcy mógł przypuszczać, że to się stanie. A stało się! Jesteśmy po raz piąty na podium!

Ostatni etap Rajdu Dakar, mimo zapowiedzi organizatorów, nie przysporzył nikomu zbyt dużych problemów. Najszybszy na trasie okazał się Arkadiusz Lindner. Łodzianin tym samym dopełnił doskonałą passę polskich quadowców, którzy kolejno wygrali dziesiąty (Wiśniewski), jedenasty (Sonik) i dwunasty etap.

- W 2009 roku, powiedziałem w Buenos Aires do kamery, że nie wiem, czy dojadę do mety rajdu, czy przetrwam pierwszy dzień, ale mój start w Dakarze ma być zachętą dla innych quadowcówz Polski i ma przetrzeć dla nich szlaki. Jestem bardzo zadowolony i dumny, że teraz jesteśmy w czołówce i wygrywamy odcinki! To wielka satysfakcja – powiedział na mecie Sonik.

3572117

Jedyny Polak, który jak dotąd indywidualnie wygrał Rajd Dakar, miał podwójny powód do radości. Po zakończeniu głównej części etapu, organizator super maratonu zaplanował jeszcze jeden, krótki, 13-kilometrowy odcinek specjalny – „Qiddiya Trophy”. Krakowianin pokonał go najszybciej, o jedną sekundę pokonując Manuela Andujara z Argentyny. – To był bardzo techniczny przejazd po głazach i kamieniach, wzdłuż kilkumetrowych rozpadlin w okolicznych kanionach. Czas nie liczył się już do klasyfikacji generalnej, ale każdy musiał pokonać tę trasę, żeby ukończyć rajd – relacjonował.

3572469

Wynik „SuperSonika” w tegorocznym Dakarze jest o tyle znaczący, że średnia wieku jego rywali to… nieco ponad 30 lat. – Wszyscy konkurencji są o 20 lat młodsi i pewnie 20 kg lżejsi. To oznacza, że na skałach i kamieniach uderzają o podłoże z mniejszą energią, więc ich jazda jest bezpieczniejsza. Na prostych też zyskują na prędkości ze względu na mniejszy ciężar. Dlatego wygranie „Qiddiya Trophy” oraz jedenastego etapu, który był pustynny, wydmowy i wymagał dobrej techniki jazdy, dają mi szczególną satysfakcję. Mam nadzieję, że nie tylko dla mnie, ale całemu zespołowi, a także tym, których nie ma z nami w Arabii, ale również zapracowali na ten sukces – podkreślił.

_BA10087

- To niesamowite, mieć wokół siebie takich ludzi - dodał quadowiec. - Za każdym razem, kiedy liczę, ile osób przyczynia się do tego, żebyśmy mogli startować i ścigać się o podium w Dakarze, jestem zaskoczony. Nie chodzi nawet o suche liczby, ale fakt, ile osób poświęca większość swojego życia, żebyśmy mogli tu być. Właśnie dlatego to trzecie miejsce ma znacznie większą wartość niż się wydaje. Nie uczestniczymy w trywialnym konsumowaniu dni, tygodni, miesięcy, lat – podejmujemy razem wielkie wyzwanie i staramy się o coś, co bardzo trudno osiągnąć.

DAK20_KF32644

Rafał Sonik ukończył ósmy Rajd Dakar w karierze. Za każdym razem zajmował miejsce w pierwszej piątce. Pięć razy uplasował się na podium. Ma za sobą 115 dakarowych etapów, a łącznie z rajdami Pucharu Świata ukończył ich 350. – Czyli jesteśmy na półmetku! – skomentował swoje statystyki trzeci quadowiec tegorocznej edycji najtrudniejszego rajdu świata.

DAK20_KF32664

Wyniki XII etapu:
1. Arkadiusz Lindner (POL) 1:53.15
2. Simon Vitse (FRA) +1.25
3. Ignacio Casale (CHL) +4.17
4. Rafał Sonik (POL) +5.32
5. Manuel Andujar (ARG) +6.43
6. Kamil Wiśniewski (POL) +8.58

Wyniki QiddiyaTrophy:
1. Rafał Sonik (POL) 12.15
2. Manuel Andujar (ARG) +0.01
3. Ignacio Casale (CHL) +0.16
4. Zdenek Tuma (CZE) +0.49
5. Italo Pedemonte (CHL) +0.52
6. Kamil Wiśniewski (POL) +1.03

Klasyfikacja generalna:
1. Ignacio Casale (CHL) 52:04.39
2. Simon Vitse (FRA) +18.24
3. RafałSonik (POL) +1:04.15
4. Manuel Andujar (ARG) +3:30.16
5. Kamil Wiśniewski (POL) +4:38.53

12. Arkadiusz Lindner (POL) +32:43.14

 

Mat. pras. Rafał Sonik Team

Kalendarz

Error!
No 'MEC_MEC_widget' widget registered in this installation.

Facebook

This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts.
Click to show error
Error: Server configuration issue

Instagram

ParTnerzy

Rally and Race
© Cross Contry Polska