Cross Country Polska
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Dakar 2020: Etap 6 - Na półmetku w Rijadzie

Jak mówią zawodnicy, organizatorzy od początku Rajdu Dakar 2020 straszyli ich etapem 6. Na ten dzień zaplanowana była wyjątkowo długa, bo licząca ponad 800 km trasa, na której zawodnicy pokonywali także bardzo długi, 477-kilometrowy oes. Sam oes był trudny, bo składał się wyłącznie z piasku, ale dla wielu zawodników właśnie jazda po wydmach to największa dakarowa frajda, więc mieli tu dokładnie to, po co tu przyjechali. Nie zabrakło oczywiście dramatów, jak wypadki różnego rodzaju czy awarie, bo zawodnicy i ich sprzęt są już naprawdę zmęczeni, ale co, co szczęśliwie dotarli do mety, w nagrodę mają przed sobą dzień odpoczynku. Do Rijadu dotarli wszyscy polscy zawodnicy.

Trasa etapu

W menu szóstego odcinka specjalnego można było znaleźć wyłącznie piasek! Zawodnicy pokonywali bezkresne połacie pustyni, gdzie próżno szukać na horyzoncie wioski, rzeki czy jakichkolwiek oznak cywilizacji. Od startu w Ha’il mogli napotkać jedynie stada wielbłądów na wydmach. Odcinek liczył 477 kilometrów. Po wielu godzinach jazdy w takich warunkach zawodnicy przeżyli szok kulturowy, docierając do Rijadu. Stolica Arabii Saudyjskiej zachowała elementy dziedzictwa Beduinów, ale też szczyci się ultranowoczesną infrastrukturą i technologią.

78243

Dzień w skrócie

Podobnie, jak przed rokiem w Peru, Ricky Brabec jest liderem na półmetku rajdu z przewagą ponad 20 minut. Amerykanin zakończył pierwszą część rajdu efektownym zwycięstwem etapowym w Rijadzie, pokonując swojego kolegę z zespołu Joana Barredę. Świetnie pojechał Maciej Giemza. Motocyklista Orlen Teamu osiągnął metę na 23. miejscu i awansował do czołowej dwudziestki na 17 miejsce. “Jestem na półmetku rajdu i fajnie, że udało mi się utrzymać równe tempo i uniknąć błędów nawigacyjnych czy wywrotek” – powiedział. “Dzisiejszy odcinek był bardzo długi i szybki. Jeżeli cały przyszły tydzień będę jechał dobrym tempem, wynik powinien być satysfakcjonujący­ ­– podsumował Maciej Giemza.  Krzysztof Jarmuż zakończył dzień na 10. pozycji w klasyfikacji Original by Motul i awansował na 7. miejsce.

AUTO - DAKAR 2020 SAUDI ARABIA - PART 1

09 Brabec Ricky (usa), Honda, Monster Energy Honda Team 2020, Moto, Bike, Motul, action during Stage 6 of the Dakar 2020 between Ha'il and Riyadh, 830 km - SS 478 km, in Saudi Arabia, on January 10, 2020 - Photo Francois Flamand / DPPI

Simon Vitse był najszybszy wśród kierowców quadów, gdzie liderem jest nadal Ignacio CasaleRafał Sonik, piąty w wynikach etapu, powrócił do czołowej trójki. Kamil Wiśniewski z Orlen Teamu zajął 9. miejsce, a na półmetku jest szósty. Arkadiusz Lindner osiągnął swój najlepszy wynik, plasując się tuż przed Wiśniewskim, a Paweł Otwinowski był osiemnasty, jednak jego wynik obciąża kara.

Stéphane Peterhansel wygrał odcinek po raz 78. w historii swoich startów w Dakarze, ale liderem jest nadal drugi na mecie Carlos Sainz. Piątek był pechowy dla załogi Orlen Teamu Kuba Przygoński / Timo Gottschalk, która straciła ponad półtorej godziny wskutek awarii układu wspomagania kierownicy. ”Dobrze, że jesteśmy na mecie, ale takie przygody odbierają radość z jazdy. Jutro dzień przerwy, więc czas zregenerować ręce i dłonie, na których mam odciski, a potem jedziemy dalej” – powiedział nasz kierowca. Druga załoga Orlen Teamu Martin Prokop / Viktor Chytka zajęła w piątek 15. miejsce, a na półmetku plasuje się na 14 pozycji.

AUTO - DAKAR 2020 SAUDI ARABIA - PART 1

302 Peterhansel Stéphane (fra), Fiuza Paulo (prt), Mini John Cooper Works Buggy, Bahrain JCW X-Raid Team, Auto, Car, action during Stage 6 of the Dakar 2020 between Ha'il and Riyadh, 830 km - SS 478 km, in Saudi Arabia, on January 10, 2020 - Photo DPPI

Gerard Farrés zwyciężył w kategorii UTV, pokonując nieznacznie lidera klasyfikacji Chaleco LópezaAron Domżała i Maciej Marton jechali z tajemniczym problemem technicznym, który ograniczał szybkość ich Can-Ama do 105 km/h i zajęli 11. miejsce. Ojciec Arona – Maciej, dzisiejszy jubilat (wszystkiego najlepszego w dniu urodzin!) wraz z Martonem seniorem zajął 17. pozycję.

Dublet Kamaza w klasyfikacji ciężarówek – Andriej Karginow pokonał Antona Szibałowa i umocnił się na pozycji lidera. Holender Janus van Kasteren z Darkiem Rodewaldem ukończyli etap na 5. miejscu. Patrice Garrouste z Szymonem Gospodarczykiem znów pojechali znakomicie i zamknęli czołową dziesiątkę. Wciąż chory Robert Szustkowski skutecznie nawigował prowadzącego po mistrzowsku 9-tonową Tatrę Jamal Jarka Kazberuka. Nasza załoga zajęła 22. miejsce i awansowała na 19. pozycję w stawce 49 ciężarówek, które stanęły na starcie tydzień temu w Dżuddzie.

AUTO - DAKAR 2020 SAUDI ARABIA - PART 1

511 Karginov Andrey (rus), Mokeev Andrey (rus), Leonov Igor (rus), Kamaz, Kamaz - Master, Truck, Camion, action during Stage 6 of the Dakar 2020 between Ha'il and Riyadh, 830 km - SS 478 km, in Saudi Arabia, on January 10, 2020 - Photo Eric Vargiolu / DPPI

 

Ciekawostka dnia

Wielki powrót Simona Vitse. Francuz, który doznał ciężkich obrażeń w wypadku na Dakarze w 2018, podobnie jak Rafał Sonik nie mógł wystartować w poprzedniej edycji w Peru. Powrócił jednak do formy i wygrał w piątek po raz drugi w karierze w swoim trzecim starcie w Dakarze. Jest wiceliderem klasyfikacji na półmetku.

 

Dramat dnia

Kevin Benavides nie ukrywał ambicji wygrania Dakaru. Argentyńczyk zajmował jeszcze w piątek rano trzecie miejsce, jadąc bardzo równo i unikając błędów nawigacyjnych. Czterokrotnie kończył odcinki w czołowej czwórce. W piątek silnik motocykla zawiódł przed dniem przerwy. To kolejny pechowy Dakar dla Argentyńczyka

Dakar 2020 - Stage 6 - Hail - Riad - Kevin Benavides 7

Dakar 2020 - Stage 6 - Hail - Riad - Kevin Benavides 7

 

Liczba dnia

13. W swoich 13 startach w Dakarze, Eduard Nikołajew za każdym razem dojeżdżał do mety (raz został wykluczony w 2012 roku). Zwycięzca ostatnich 3 edycji zawsze imponował równym, szybkim tempem i zwykle omijały go problemy techniczne. Tym razem jednak załoga Kamaza z numerem 500 wycofała się z rajdu wskutek defektu silnika na szóstym odcinku specjalnym.

 

Wypowiedź dnia

Nasser Al-Attiyah“Jestem rozczarowany, bo jechałem na maksimum możliwości, a Mini Buggy były szybsze, niż nasze 4x4. Co mogliśmy więcej zrobić? To nowy Dakar. Myślę, że dobrze sobie dajemy radę. Ukończyliśmy pierwszy tydzień bez problemów i jestem zadowolony. Przyszły tydzień będzie zapewne będzie trudniejszy. Sądzę, że będzie więcej wydm, ale do mety jeszcze daleko”.

AUTO - DAKAR 2020 SAUDI ARABIA - PART 1

300 Al-Attiyah Nasser (qat), Baumel Matthieu (fra), Toyota Hilux, Toyota Gazoo Racing, Auto, Car, action during Stage 6 of the Dakar 2020 between Ha'il and Riyadh, 830 km - SS 478 km, in Saudi Arabia, on January 10, 2020 - Photo DPPI

 

Mat. pras. ASO / Dakar, AM

 

Kalendarz

Error!
No 'MEC_MEC_widget' widget registered in this installation.

Facebook

This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts.
Click to show error
Error: Server configuration issue

Instagram

ParTnerzy

Rally and Race
© Cross Contry Polska