Cross Country Polska
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Andalucia Rally 2021: "Mały Dakar" z Polakami!

200 pojazdów, 300 uczestników - obsada tegorocznego Andalucia Rally jest rekordowa i pełna wyśmienitych nazwisk. To będzie praktycznie hiszpański "mały Dakar"! Na liście startowej znalazły się też 4 załogi z Polakami w składzie. Przed nimi 5 dni ścigania i blisko półtora tysiąca kilometrów trasy wśród przepięknych krajobrazów Andaluzji.

Tegoroczna edycja Andalucia Rally zgromadziła na starcie światową czołówkę cross-country. Rajd ten otwiera rozgrywkę Pucharu Świata FIA w Rajdach Cross-Country, ale nie zabrakło tu też najlepszych motocyklistów i quadowców. Organizator rajdu, ASO, jest także organizatorem Rajdu Dakar, a zatem i obsada jest iście dakarowa. I nie zabrakło tu też Polaków!

Na starcie Andalucia Rally stanie dawno nie widziany na trasach cross-country Martin Kaczmarski. Jego powrót to największa niespodzianka dla polskich kibiców. Towarzyszyć mu będzie fiński pilot Tapio Suominen, czyli jego standardowy nawigator. Załoga wystartuje Toyota Hilux Overdrive.

Staną oni w szranki z takimi załogami, jak Nasser Al-Attiyah i Mathieu Baumel, zeszłoroczni zwycięzcy Andalucia Rally, Carlos Sainz i Lucas Cruz, którzy przesiadają się z MINI JCW Buggy do MINI JCW Rally, Yazeed Al-Rajhi, na prawym fotel którego powraca Dirk von Zitzewitz, debiutujący w samochodzie Mattias Ekstrom z Emilem Bergkvistem (MINI JCW Buggy), również debiutująca za kierownicą auta Laia Sanz z Danim Oliverasem (MINI All4 Racinig) czy rajdowa legenda - Gregoire de Mevius, którego obaj synowie - Ghislain i Guillaume - także staną na starcie rajdu.

Ten drugi - Guillaume de Mevius, któremu towarzyszy były pilot Kuby Przygońskiego, Tom Colsoul - zasilił szeregi Red Bull Junior Offroad Team, startującego pojazdami OT3 ze stajni Overdrive w ramach grupy T3. Nie zabrakło tu także pozostałych załóg z tego zespołu - w Andalucia Rally startują także Mitch Guthrie i Ola Floene, Seth Quintero i Dennis Zenz oraz "objawienie" Dakaru 2021, Cristina Gutierrez, której ponownie towarzyszy Francois Cazalet. W tej kategorii zadebiutuje na trasach cross-country Nicolas Gilsoul, były "wurcowy" pilot Thierry'ego Neuville'a, który popilotuje francuskiego kierowcę Jean-Luca Pissona, jadąc na prawym fotelu Zephyra z PH Sport.

Guillaume De Mevius at the shakedown in Villamartin before Rally Andalucia, Spain on May, 2021 // SI202105111211 // Usage for editorial use only //

Polską nadzieją na zwycięstwo w grupie T4 są Aron Domżała i Maciej Marton, którzy ponownie pojadą w barwach zespołu Monster Energy Can-Am. Nasz dakarowy duet wygrał zeszłoroczną edycję Andalucia Rally, pokazując następnie swoją świetną formę na Rajdzie Dakar, gdzie wywalczyli sobie rewelacyjne 3 miejsce. W tegorocznej edycji Andalucia Rally zmierzą się oni m.in. z bratem Nassera, Khalifą Al-Attiyah, swoim teamowym kolegą Austinem Jonesem, czy Keesem Koolenem.

Na starcie Andalucia Rally staną także dwie polskie załogi z zespołu Overlimit, które zadebiutują w tym rajdzie. Toyotą Land Cruiser pojadą Grzegorz Brochocki i Grzegorz Komar, a Dacią Duster wystartują Magdalena Zając i Michał Ogórek. Obie załogi będą się ścigać w ramach klasyfikacji Open, czyli poza stawką Pucharu Świata.

Polaków niestety nie ma w stawce motocyklowo-quadowej na Andalucia Rally. A szkoda, bo zjawiło się tu wielu czołowych motocyklistów, jak Pablo Quintanilla, jadący po raz pierwszy w barwach Hondy, Joan Barreda Bort, Sebastian Buhler, czy Lorenzo Santolino. Wśród quadowców startujących w Andalucia Rally znaleźli się m.in. Sebastien Souday, Axel Dutrie, czy młody i szybki Dani Vila.

Andalucia Rally rozpoczyna się środowym 8-kilometrowym prologiem. W czwartek zawodnicy przejadą oes o długości 177 km, na piątek zaplanowany jest najdłuższy, 339-kilometrowy oes, w sobotę rozegrany będzie odcinek o długości 315 km, a rajd zakończy się niedzielnym 247-kilometrowym oesem. Cała trasa Andalucia Rally 2021 liczy 1473 km, w tym 1086 km oesowych.
AM

Fot. Overdrive Racing, Red Bull Content Pool, Monster Energy Can-Am, Overlimit, Monster Energy Honda Racing Team, Andalucia Rally

Kalendarz

Error!
No 'MEC_MEC_widget' widget registered in this installation.

Facebook

This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts.
Click to show error
Error: Server configuration issue

Instagram

ParTnerzy

Rally and Race
© Cross Contry Polska